بی.بی.سی به دنبال تاسیس شبکه برای روسیه و کره شمالی

شرکت رسانه‌ای بی.بی.سی انگلیس اعلام کرد، قصد دارد برای نخستین بار یک شبکه رادیویی موج کوتاه برای کره شمالی و سرویس‌های تلویزیونی یا دیجیتال برای روسیه راه‌اندازی کند تا به آنچه که "کمبودهای دموکراتیک" خوانده، رسیدگی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، بی.بی.سی همچنین پیشنهاد داده یک شبکه خبری رادیویی جدید نیز برای اتیوپی و اریتره راه بیاندازد.

اگرچه شرکت رسانه‌ای انگلیس تحت فشار سیاسی فزاینده در این کشور قرار گرفته تا در عصر دیجیتال، اندازه خود را تعدیل کند و با کاهش شدید بودجه‌ روبرو است، در برخی پیشنهادهایش برای دهه آینده از سرمایه‌گذاری چشمگیر در عملیات‌های سرویس بین‌الملل خود خبر داده است.

تونی هال،‌ مدیر کل شرکت رسانه‌ای بی.بی.سی گفت: ما می خواهیم سرویس بین‌الملل خود را تقویت کرده و توسعه دهیم.

وی خاطر نشان کرد: دیدگاه غالب من این است که در این حوزه صدای کشور ما به ویژه در خاورمیانه، هند و روسیه و کشورهایی که شوروی سابق را تشکیل می دادند، می تواند بسیار قدرتمند تر باشد.

شبکه بی.بی.سی که می خواهد از طریق عملیاتهای خبری 500 میلیون نفر را در جهان پوشش دهد، بنا به ادعای مدیر کل این شبکه، می خواهد دامنه سرویس بین‌الملل خود را که از سال 2010 تا کنون کاهش بودجه پیدا کرده به مناطقی که "در آنها کمبود دموکراتیک در زمینه انتشار اخبار بی‌طرفانه وجود دارد" گسترش دهد.

بی.بی.سی در راستای این هدفش می خواهد حضور دیجیتالی‌اش در روسیه را چه از طریق یوتویب یا معادل روسی‌اش یعنی "روتیوب" افزایش دهد و در حال بررسی امکان‌پذیری تاسیس یک شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای روس است.

این شبکه انگلیسی همچنین برنامه ریزی کرده تا یک شبکه خبری برای کره‌شمالی که شهروندانش عمدتا از اخبار جهان پیرامون جدا بوده و به اینترنت دسترسی ندارند ایجاد کند.

در حال حاضر شبکه صدای آمریکا(VOA) که از سوی دولت آمریکا تامین اعتبار می شود و همچنین رادیو آسیای آزاد(RFA) برای مردم کره شمالی به زبان کره‌ای شبکه رادیویی موج کوتاه تاسیس کرده‌اند هر چند که در این کشور کسانی که به شبکه های رادیویی خارجی غیرمجاز گوش دهند با مجازات های سخت روبرو خواهند شد.

تا کنون پیونگ‌یانگ بر خلاف موضعش در مقابل آمریکا و کره جنوبی، از انگلیس به عنوان دشمن خود یاد نکرده و ممکن است این طرح‌های بی.بی.سی واکنش سرسختانه این کشور را تحریک نکند.

رسانه 93 ساله بی.بی.سی انگلیس اکنون با دورنمای یکی از بزرگترین اصلاحات سازمانی به دلیل انتقاد برخی مقام‌ها و رقبای انگلیسی از آن مبنی بر عدم ارائه پوشش سیاسی متعادل و سرکوب کردن رقابت تجاری مواجه شده است.

انتهای پیام

کد N948999