در نشست فصلی شورای حکام

آمانو: سوالات‌مان از ایران را تا 15 سپتامبر مطرح می‌کنیم

مدير كل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, آمانو, آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: آژانس انحراف نداشتن در فعالیت‌های هسته‌ای اعلام شده ایران را تایید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در بیانیه آغازین خود در نخستین روز نشست فصلی شورای حکام در وین درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: در 25 اوت شورای حکام به آژانس اجازه داده است تا نسبت به راستی‌آزمایی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اقدام کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: یکی از مواردی که در برجام آمده است اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران است که یک پارامتر مهم برای تضمین نبود فعالیت‌های اعلام نشده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که بودجه معمول سازمان برای سال 2016 هیچ تغییری نخواهد کرد. هزینه‌های نظارت بر مفاد برجام از طریق جذب کمک‌های داوطلبانه تامین خواهد شد. درباره بودجه 2017 و سال‌های بعد آن نیز با کشورهای عضو مشورت خواهد شد.

آمانو هم‌چنین گفت: در 14 جولای من نقشه راهی را برای تبیین مسائل باقیمانده گذشته و حال راجع به برنامه هسته‌ای ایران با آقای دکتر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران امضا کردم و ایران براساس آن، توضیحات مکتوبی را در تاریخ 15 اگوست به آژانس ارائه کرد که در حال بررسی این توضیحات هستیم و سوالات خود را در تا 15سپتامبر مطرح خواهیم کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در مقر آژانس در وین با شرکت کشورهای عضو آژانس آغاز به‌کار کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان این که انحراف نداشتن در فعالیت‌های هسته‌ای اعلام شده ایران را تایید می‌کند بار دیگر مواضع پیشین خود در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد و مدعی شد، با این حال آژانس نمی‌تواند درباره نبود فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در این کشور تضمینی ارائه دهد.

اقدامات تقویت همکاری‌های بین‌المللی در بخش‌های ایمنی هسته‌ای، تشعشات و حمل نقل، اجرای برنامه عمل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایمنی هسته‌ای، گزارش ایمنی هسته‌ای 2015، فعالیت‌های آژانس در ارتباط با علوم هسته‌ای، تکنولوژی و برنامه‌های کاربردی، پیشرفت‌های مرتبط برنامه‌های آژانس در خصوص درمان سرطان و فعالیت‌های راستی‌آزمایی هسته‌ای در کره شمالی، ایران و سوریه از دیگر محورهای این نشست پنج روزه اعلام شده است.

آمانو در آخرین گزارش خود به شورای حکام برآوردش از هزینه‌های اجرای اقدامات مرتبط هسته‌ای توسط آژانس آن گونه که در برجام تعیین شده است را شامل نظارت و راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران به شورای حکام ارائه داد و خواستار بودجه مازاد برای تامین این هزینه‌ها شد. شورای حکام پس از بررسی این گزارش با بودجه درخواستی آمانو و همکاری آژانس با برجام موافقت کرد.

انتهای پیام
کد N948976