چرا تیم مذاکره کننده قبلی به مجلس دعوت شد؟

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,مجلس نهم

انتخاب نوشت: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تشریح نحوه کار کمیسیون ویژه مجلس در بررسی برجام پرداخت.

اسماعیل کوثری شامگاه یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری العالم گفت: اصل موضوع مذاکره ما بر این اساس بوده که تحریم‌ها برداشته شود، و اگر این تحریم‌ها بخواهد به صورتی تعلیق باشد و یا اینکه 8 یا 10 سال طول بکشد تا به‌قول مذاکره کنندگان لغو شود، این زمان برای ما قابل قبول نیست؛ بلکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند باید همزمان با توافق و اقدامی که انجام می‌دهیم باشد، یعنی زمان آن باید همان زمانی باشد که توافق صورت گرفته است.

کوثری افزود: بیانات مقام معظم رهبری برای همه مسؤولین و مردم فصل الخطاب است. ایشان فرمودند که اگر قرار است چارچوب تحریم‌ها حفظ شود پس ما برای چه چیزی مذاکره کردیم یا اینکه فرمودند اگر قرار است تحریمها تعلیق شود اقدام ما هم در حد تعلیق است.

کوثری اظهار داشت: خیلی‌ها فکر می‌کردند که موضوع تمام شده است، درصورتیکه اینطور نیست و هنوز توافقها در کنگره آمریکا و در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، و این است که ما هنوز مدت زمان تقریبا یک ماه تا یک ماه ونیم دیگر داریم تا بتوانیم به صورت دقیق نکات این توافقنامه را بررسی کنیم و به نتیجه‌ای مطلوب برسیم.

کوثری درباره پیام بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص مسائل هسته‌ای گفت: این پیام هم برای مردم و هم مسؤولین ایران و هم برای 1+5 و مخصوصا سیاستمداران آمریکا است.

وی افزود: سیاستمداران آمریکا در این مدت حرفهای بسیاری را فراتر از برجام زدند و حرفهایی زدند که خلاف این توافق بوده است. مانند اینکه می گفتند مراکز نظامی را بازرسی می‌کنند و یا اینکه با صراحت در خصوص بحث تحریمها می‌گفتند که تعلیق می کنند، درحالیکه همه آن حرفها برخلاف برجام است.

کوثری تأکید کرد: آمریکایی‌ها در اصل می‌خواهند از طریق برجام به نتایجی بعد از برجام دسترسی پیدا کنند، و آن نفوذ در داخل و نفوذ در منطقه است، که مقام معظم رهبری در خصوص این مسأله هشدار دادند که دقیقا متوجه باشند.

کوثری گفت: ما در مجلس کمیسیون ویژه‌ای را تشکیل داده‌ایم، و الان از کارشناسان مختلف درخواست می‌کنیم که بیایند و موضوعات خودشان را در رابطه با این توافقنامه گزارش دهند که چه اقداماتی کرده‌اند و چه اقداماتی را باید بعد از این انجام دهند که دقیقا برخاسته از خود توافقنامه باشد و اقداماتی که باید تیم مذاکره کننده و یا مجلس انجام بدهد.

کوثری خاطرنشان کرد: این مسأله به ظاهر یک موضوع توافق هسته‌ای است؛ اما طرف مقابل و مخصوصا آمریکایی‌ها و اروپایی ها می‌خواهند از اینجا برای مقاصد پلید دیگری که دارند سوء استفاده کنند.

کوثری در خصوص نحوه فعالیت این کمیسیون مجلس و اعضای تشکیل دهنده آن اظهار داشت: این کمیسیون 15 عضو دارد که توسط مجلس و نمایندگان مجلس انتخاب شدند و هم نایب رئیس مجلس در آن حضور دارد و هم رئیس کمیسیونها مانند امنیت ملی، بودجه، آموزش و تحقیقات و فن آوری و اعضای دیگری که هستند هم تخصص هسته‌ای دارند و هم دفاعی و هم امنیتی و ما هم از حقوقدانان و اقتصاد دانهای مجلس استفاده می کنیم و هم حقوقدان ها و اقتصاد دانهای بیرون؛ و همچنین از کارشناسان دیگر مانند نیروهای مسلح در خصوص مسائل نظامی مانند بازرسی ها و موشکی و سلاح و تجهیزات.

وی افزود: این کمیسیون چند کمیته تخصصی حقوقی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، دفاعی و امنیتی تشکیل داده است که به صورت تخصصی از دانشگاهیان و اساتید و خبرگان موضوع تخصص خودشان دعوت می کنند تا نظرات خود را بگویند و کمک کنند، و ما از آنان برای رسیدن به جمع بندی خوبی در همه موضوعات استفاده می‌کنیم.

کوثری خاطرنشان کرد: این کمیسیون پس از بررسی موضوع‌های مختلف برجام، در نهایت گزارشی را به مجلس می‌دهد و از طرف دیگر بررسی می‌کند که آیا نیاز هست که به دولت اعلام کند در این رابطه و یا برای تصویب آن لایحه بدهد؛ البته اگر به این نتیجه رسید - ما هنوز به این نتیجه نرسیدیم و درحال بررسی هستیم - شاید هم به اینها نرسیم و فقط در این حد شود که ما نظرات جمع بندی کمیسیون و مجلس را در اصل به صورت یک بسته در اختیار سران قوا و مقام معظم رهبری قرار دهیم، و در نهایت آنجا به این شکل نظرات خودمان را ارائه کنیم، تا با نظراتی که در شورای عالی امنیت ملی انجام گرفته یکی کنند و در نهایت نتیجه بررسی برجام از طرف جمهوری اسلامی اعلام شود.
کوثری تأکید کرد: ما هنوز به نتیجه نرسیدیم و در حال بررسی اولیه هستیم.

کوثری در خصوص دلیل جلسه کمیسیون با تیم قبلی مذاکرات گفت: ما می خواستیم که سابقه (مذاکرات) را همه اعضا بدانند، یعنی سابقه از اول شروع موضوع.

وی خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده فعلی هم که در رأس آنها آقایان ظریف، عراقچی و تخت روانچی هستند، هفته گذشته و امروز در خدمت آنها بودیم.

کوثری اظهار داشت: ما امروز وارد برجام شدیم و موضوع اصلی این جلسه بحث حقوقی و بررسی مسائل حقوق آن بود، و روزهای بعد موضوع تحریم‌ها و مسائل نظامی از ابعاد مختلف بررسی می‌شود تا انشاء الله به نتیجه مطلوبی برسیم.

کوثری درباره بحث مراکز نظامی گفت: ما از قبل تأکید کرده‌ایم که به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد تیم بازرسی وارد مراکز نظامی شود و بازرسی کند، تیم مذاکره کننده ما هم دقیقا بر همین اساس مطالب را قبول دارد؛ لذا مراکز نظامی ما به هیچ وجه مورد بازدید قرار نخواهند گرفت.

27220

کد N948730