صالحی: برجام براساس منافع ملی تدوین و تنظیم شده است

ایرنا نوشت:رییس سازمان انرژی اتمی گفت : برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) براساس منافع ملی تدوین و تنظیم شده و تیم مذاکره کننده در این راستا تلاش جدی داشته است.

علی اکبر صالحی روز دوشنبه در جریان مراسم بهره برداری از جاده روگذر منطقه هسته ای اصفهان در جمع خبرنگاران افزود: همانگونه که وزیر امور خارجه کشورمان بارها تاکید کرده است، برجام ممکن است ایده آل ما نباشد اما طرف مقابل نیز به ایده آل های خود دست نیافت زیرا ایده آل های طرف مقابل چیز دیگری بود.

وی اظهارکرد: طرف مقابل پیش از مذاکرات بدنبال این بود که فعالیت های هسته ای ایران ادامه نداشته باشد اما با انجام این مذاکرات فعالیت های هسته ای ما ادامه خواهد یافت و برجام، نشاط هسته ای را از ما نخواهد گرفت.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: طبق برنامه برجام ، طرف مقابل ایده های خود را تعدیل و ما نیز تناسب ایده های خود را تعدیل کردیم. وی با اشاره به اینکه طرف مقابل نیز تحت فشار گروهها و جناح های مخالف با مشکلاتی مواجه است و از طرفی در مقابل افکار عمومی جهان قرار دارد، گفت: دخل و تصرف در محتوای برجام، قابل مذاکره مجدد نیست و اگر چنین اتفاقی رخ دهد در اجرای برجام مانع جدی ایجاد خواهد شد.

وی در عین حال بررسی طرح برجام در مجلس را اقدامی مفید ارزیابی کرد و افزود: بررسی این برنامه در مجلس موجب خواهد شد تا نمایندگان مردم از جزییات آن بیشتر اطلاع پیدا کنند.
صالحی ابراز اطمینان کرد: نمایندگان مجلس با برخورداری از بینش سیاسی و تجربه متراکم حقوقی و اشراف به مسائل روز و منافع ملی، نخواهند گذاشت مسائل بگونه ای پیش برود که برای کشور زیان بار باشد.
وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی دو نیروگاه هسته ای با همکاری روسیه تا پایان امسال خبرداد و یادآوری کرد: قرار ساخت این دو نیروگاه یک سال قبل منعقد شده و در حال طراحی است.
رییس سازمان انرژی هسته ای تصریح کرد: راهبردهای صنعت هسته ای کشور در افق بلند مدت توجیه پذیری اقتصادی و سوددهی مجتمع های هسته ای است زیرا چنانچه تهیه سوخت نیروگاه های هسته ای ما گران تمام شود، اینکار توجیه پذیر نیست.
صالحی با اشاره به گرایش جهانی به سمت بهره گیری از نیروگاههای هسته ای و کاهش روز افزون انرژی های فسیلی گفت: علاوه بر این آلودگی های ناشی از استفاده از انرژی های فسیلی و پراکنش گازهای گلخانه ای و تهدیدات ناشی از آن در محیط زیست ضرورت استفاده از انرژی های نو و هسته ای را گریز ناپذیر کرده است.
وی تولید 20 هزار مگاوات نیروی برق در بلند مدت و سه هزار مگاوات در میان مدت را از برنامه های سازمان انرژی هسته ای کشور عنوان کرد.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه به منظور شرکت در مراسم آغاز عملیات احداث مجتمع فرهنگی، رفاهی، آموزشی منطقه هسته ای اصفهان وارد این شهر شد و مورد استقبال مسئولین استان قرار گرفت.

52310

کد N948725