مقتدایی بیان کرد

آمادگی حوزه برای آموزش دروس مکاسب به بازاریان و تجار

حوزه علميه,آيت‌الله مقتدايي

رئیس هیئت امنای انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه گفت: حوزه آماده است به منظور جلوگیری از تحصیل مال حرام و یادگیری احکام کسب و کار و معامله حلال، احکام هر صنفی را به آنان آموزش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله مقتدایی در نشستی خبری با اشاره به علت شکل‌گیری و ماهیت انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه گفت: رسالت حوزه‌های علمیه وابسته به حضرت مهدی(عج)، همواره گسترش اسلام و صیانت از آن بوده است.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: به گواه تاریخ ابنیه این نهاد مقدس به همت خیرین متدینین احداث، مرمت و نگهداری شده است؛ اما ضرورت رشد کمی و کیفی حوزه‌های علمیه افزایش داده است.

وی با اشاره به جلساتی که در این انجمن در سراسر کشور تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: در ضمن جلساتی که در انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه سراسر کشور داشتیم، این انجمن آمادگی احداث یا بازسازی تجدید بنا و تعمیر حوزه‌های علمیه را به عهده گرفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه گفت: در جلسات با معتمدین بازار تهران که عمدتا از افراد دلسوز، متدین و علاقه‌مند به نظام و حوزه‌های علمیه بودند، تصمیم بر این شد که جلسات و کلاس‌هایی در مدارس علمیه برای آگاهی بخشی و آموزش احکام تجارت به بازاریان برگزار شود.

وی با اشاره به سابقه و ارتباط نزدیک بازاریان با طلاب گفت: در طول تاریخ همواره بین روحانیت و بازاریان ارتباط تنگاتنگی وجود داشته است و آنها خود را پیاده نظام روحانیت و در خدمت دین می‌دانستند و روحانیت نیز عنایت ویژه‌ای به آنان داشت.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه نقش تجار و بازاریان را در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بی بدیل توصیف کرد و گفت: علاقه و همکاری بازاریان و تجار متدین به امام(ره) و روحانیت از همان دوران آغاز نهضت شروع شده و آنان همراه با امام (ره) و انقلاب به مبارزه با طاغوت پرداختند و امروزه نیز اصناف مختلف بازار و تجار با اعلام آمادگی خود درخواست دارند تا با استفاده از اساتید حوزه، احکام کسب و کارشان را فرا بگیرند.

وی با اشاره به آموزه‌های دین اسلام و معارف اهل بیت(ع) درباره کسب روزی حلال و دوری از تحصیل مال حرام خاطرنشان کرد: به منظور فرار از تحصیل مال حرام و یادگیری احکام کسب و کار و معامله حلال، حوزه‌های علمیه آماده‌اند هفته‌ای یکبار به بازاریان دروس مکاسب مختلف و احکام هر صنفی آموزش داده شود تا آنان احکام تجارت را فراگیرند و از افتادن به دام تحصیل مال حرام دور شوند.

مقتدایی با اشاره به این‌که «امروز این کار مهم در حدود شش مدرسه تهران شروع شده است» گفت: در مدرسه علمیه مجد تهران بیش از 120نفر از برادران بازاری در کلاس‌های احکام کسب و کار شرکت می‌کنند و همچنین در مدرسه شیخ عبدالحسین و مدرسه مرحوم آیت الله فلسفی نیز کلاس‌های مشابهی برگزار شده که اقدامی بسیار مهم و با ارزش است.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به حمایت و تشویق مراجع معظم تقلید از آموزش احکام کسب و کار به بازاریان افزود: وقتی خدمت آیت‌الله العظمی صافی گزارش داده شد، ایشان بسیار استقبال کردند و گفتند، این سنت حسنه که ترک شده بود را شما دوباره احیا کردید که کار با اهمیتی است.

مقتدایی با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) در مورد اهمیت دوری از مال حرام و نقش آن در شقاوت مردم گفت: پیامبر(ص) فرمودند؛ از هیچ چیز مانند مال حرام بر امتم نمی‌ترسم چرا که آثار مال حرام نه تنها عقوبتش شامل حال خود شخص می‌شود، بلکه فرزندان و نسل او را گرفتار می‌کند.

رئیس هیات امنای انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه مأنوس شدن تجار و بازاریان با طلاب جوان حجره نشین را از دیگر برکات شرکت در این کلاس‌ها دانست و افزود: اینکه بازاریان و تجار به مدارس علمیه می‌آیند و با طلاب جوان مانوس می‌شوند و از نزدیک با خلق و خوی دینی آنان آشنا می‌شوند برکات زیادی دارد و موجب تاثیرپذیری از روحیه معنوی آنان می‌شود، چرا که علما و مراجع آینده از همین طلاب جوان هستند.

مقتدایی در پایان با اشاره به شکل‌گیری انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه گفت: انجمن در این مدت توانسته است منشاء خدمات زیادی باشد و خیرین و معتمدین تلاش داشتند، مدارس علمیه‌ای که نیاز به تعمیر و یا بازسازی داشته را تعمیر و بازسازی کنند و امیدواریم روزی برسد تمامی متدینین در تعامل با انجمن، برای توسعه حوزه‌های علمیه مصداق فرمان الهی شوند و در این امر بر یکدیگر سبقت گیرند.

انتهای پیام

کد N948717