یک منبع روس مدعی شد:

"ارتش یمن موشک‌های بالستیک روسی در اختیار دارد"

سیاسی

یک منبع روس مدعی شد که ارتش یمن و مشخصا نیروهای گارد ریاست جمهوری انواع مختلفی از موشک‌های پیشرفته روسی از جمله موشک‌ "سارمات" در اختیار دارند که هنوز از آنها استفاده نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری پانوراما، این منبع روس فاش کرد: موشک‌های سارمات را علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن خریداری کرده و وی در دوره حکمرانی‌اش حدود 90 موشک از روسیه خریده است.

این منبع که نامش فاش نشده تاکید کرد: این موشک‌های پیشرفته برای سامانه‌های دفاع موشکی کنونی قابل شناسانی نیستند و علی عبد الله صالح این موشک‌ها را در دل کوه‌های یمن در مکان‌های نامعلوم انبار کرده است که قوی‌ترین موشک‌های موجود در جهان نیز نمی‌توانند به آنها برسند. انبارهای تسلیحاتی عبدالله صالح در زیر کوه‌ها به وسیله تونل‌های مخفیانه‌ در تمامی جوانب به بیرون راه دارند.

سارمات یک موشک بالستیک دور برد روسی است که قابلیت حمل همزمان چندین کلاهک هسته‌ای را دارد و ردگیری و سرنگونی آن برای سامانه‌های دفاع موشکی بسیار دشوار است. تاکنون گزارشی از اینکه روسیه این نوع موشک‌های استراتژیک خود را در اختیار کشور دیگری قرار داده باشد، منتشر نشده است و سخت می‌توان این ادعا را باور کرد.

منبع مذکور مدعی شد که در کنار این نوع موشک‌ها، گارد ریاست جمهوری یمن دست کم 700 موشک کره‌ای پیشرفته دور برد نیز در اختیار دارد.

در همین حال، یاسر العواضی، معاون دبیرکل حزب کنگره ملی یمن در توئیتی تصریح کرد: ارتش یمن سی هزار موشک توشکا و فراگ دارد و علی عبد الله صالح ارتش یمن را برای 50 سال آماده کرده است چرا که می‌دانست توطئه علیه یمن بزرگ خواهد بود.

انتهای پیام

کد N948657