هشدار سیپراس به یونانی‌ها

نخست‌وزیر سابق یونان گفت که انتخابات پارلمانی آتی جدال میان دولت هفت ماهه "شریف" وی و دوران تاریکی "فساد، پارتی‌بازی و شبکه‌های قدرت" است که طی دهه‌های گذشته بر این کشور سلطه داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، الکسیس سیپراس،‌ نخست‌وزیر سابق یونان و رهبر حزب چپگرای سیریزا گفت که وی بهترین گزینه برای ارتقای شرایط توافق وام با وام‌دهندگان خارجی به یونان است. دولت سیپراس ماه ژوئیه با وام‌دهندگان به توافقی دست یافت که به گفته خودش بسیاری از مسائل را در بر می‌گرفت و می‌توان آن را از طریق مذاکره ارتقا داد.

سخنان سیپراس 40 ساله که ژانویه امسال روی کار آمد و خودش پس از هفت ماه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد، در نمایشگاه بین‌المللی تسالونیکی (Thessaloniki International Fair) مطرح شد که دولت هر ساله از آن برای تشریح برنامه‌های اقتصادی سال آتی استفاده می‌کند. اما امسال دولت موقت بر سر کار است که پس از استعفای دولت ائتلافی سیپراس در بیستم اوت سکان هدایت این کشور بحران‌زده را به دست گرفت.

سیپراس نیز همانند دولت‌های پیشین آتن درباره برنامه‌های دولت و دستورکار اصلاح‌طلبانه خود در بخش آموزش، بهداشت، مشاغل، اقتصاد و خدمات دولتی سخن گفت، با این تفاوت که این برنامه‌ها هرگز در دولت وی اجرا نشد. سیپراس با تاکید بر سیاست‌های اقتصادی خودش گفت که آنها بر پایه "مداخله قوی دولت" در سرمایه‌گذاری بخش دولتی برای توزیع مجدد درآمد استوار است. وی همچنین مخالفان محافظه‌کار خود را به خروج دسته‌جمعی از دولت متهم کرد.

نظرسنجی‌های جدید پیش از انتخابات زودهنگام بیستم سپتامبر نشان می‌دهد که حزب سیریزا و محافظه‌کاران دموکراسی نوین شانه به شانه هم قرار دارند و احتمالا 9 حزب وارد پارلمان شوند که با این روند تشکیل دولت ائتلافی حتمی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N948400