در واکنش به گزارش نیویورک تایمز؛

وزارت دفاع آلمان: در افغانستان فعالیت نظامی نداریم

سیاسی

در حالی که روزنامه "نیویورک تایمز" از مشارکت افسران آلمانی و سوئدی در عملیات ضدتروریستی آمریکا با استفاده از پهپادها گزارش داده است. وزارت دفاع آلمان این گزارش را تکذیب کرده و می‌گوید: در افغانستان هیچ فعالیت نظامی ندارد. ‌

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از دویچه وله، وزارت دفاع آلمان گزارش روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" را رد کرد که می‌گوید سربازان آلمانی در حملات پهپادهای آمریکایی در افغانستان نقش دارند.

وزارت دفاع آلمان در برلین در اطلاعیه‌ای رسمی این خبر را تکذیب کرده و افزود که این کشور تنها یک افسر رابط در افغانستان دارد و او هم در انتخاب اهداف حملات نقشی ندارد.

"نیویورک تایمز" با استناد به گفته‌های برخی مقامات غربی نوشت: مسیر حرکت هواپیماهای بدون سرنشین در ستاد ناتو در کابل به شکل جمعی تعیین می‌شود تا هرچه کمتر به افراد بومی و غیرنظامی آسیب برسد.

به نوشته این روزنامه، پیش از هر حمله نشستی مشورتی برای تعیین اهداف حمله برگزار می‌شود که در آن "افسران آلمانی و سوئدی نیز شرکت دارند، هرچند که قرار نیست در نبرد ضدتروریسم نقشی داشته باشند".

"نیویورک تایمز" از قول دو مقام غربی نقل می‌کند که افسران آلمانی نه به میل خود بلکه بیشتر به اکراه در این فعالیت شرکت می‌کنند.

بنا بر بیانیه وزارت دفاع آلمان، این کشور از اول ژانویه ۲۰۱۵ و آغاز "برنامه حمایتی" هیچ نیروی نظامی در افغانستان ندارد.

وزارت دفاع آلمان تصریح کرد که در هیچ گونه عملیات نظامی در افغانستان مشارکت ندارد. ارتش آلمان تنها نیرویی شامل ۸۰۰ نظامی در افغانستان دارد که صرفا در فعالیت‌های آموزشی خدمت می‌کنند.

سخنگوی وزارت دفاع به خبرگزاری آلمان گفته است: در حال حاضر در ستاد عملیاتی نیروهای ناتو در کابل تنها یک افسر آلمانی حضور دارد که وظیفه مشخصی نیز به عهده اوست. این افسر فقط برای برقراری ارتباط و هماهنگی میان مرکز ستاد ناتو در کابل و قرارگاه ارتش آلمان در مزار شریف در شمال افغانستان است. افسر مزبور در تصمیم‌گیری‌های نظامی هیچ نقشی ندارد.

انتهای پیام

کد N948389