توافق نهایی آمریکا-اتحادیه اروپا در زمینه تبادل اطلاعات پرونده‌های امنیتی و تروریستی

آمريكا,اتحاديه اروپا

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به توافقی برای حفاظت از داده‌های شخصی‌ که برای اهداف اجرای قانون از جمله تحقیقات مرتبط با تروریسم به اشتراک گذاشته می‌شود، دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس سندی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، طرفین حدود چهار سال است که برای توافقی موسوم به "توافق چتر" که از تبادل داده‌های شخصی میان مقام‌های پلیس و قضایی در روند تحقیقات و نیز میان شرکت‌ها و مقام‌های اجرای قانون حفاظت می‌کند، مذاکره می‌کنند.

با این وجود، مذاکرات به دلیل فقدان حق شهروندان اتحادیه اروپای غیر مقیم در ایالات متحده به بن‌بست رسیده بود. در صورتی که این افراد باور داشته باشند که اطلاعات آنها مورد سوءاستفاده قرار گرفته و یا غیر قانونی فاش شده است، نمی‌توانند به دادگاه‌های آمریکا شکایت کنند اما شهروندان آمریکایی چنین حقی را در اتحادیه اروپا دارند.

براساس این سند، متن توافق نهایی شده است و یک منبع مطلع گفته است که این مساله روز دوشنبه یا سه‌شنبه در لوکزامبورگ به امضای مذاکره‌کنندگان ارشد دو طرف می‌رسد. با این حال، کمیسیون اروپا گفته است که توافق مذکور نمی‌تواند مورد امضا قرار گیرد و به نتیجه رسیدن رسمی آن به زمانی موکول می‌شود که حق قضایی شهروندان اروپایی لحاظ شود.

"جیم سنسنبرنر"، از اعضای کنگره آمریکا ماه مارس "قانون اصلاح قضایی" را ارائه کرد که هدف از آن دادن حق پیگرد اطلاعات شخصی به شهروندان متحد آمریکا در ایالات متحده بود. براساس این سند، لایحه مذکور مورد حمایت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان قرار می‌گیرد و چنانچه تصویب شود، روابط آمریکا با آن دسته از کشورهایی که واشنگتن از آنها جاسوسی کرده بود و در سال 2013 فاش شد، بهبود می‌یابد.

انتهای پیام

کد N948044