همسایگان لیبی حل بحران این کشور را خواستار شدند

سیاسی

مقامات کشورهای الجزایر، نیجر و چاد بر لزوم حل و فصل سریع بحران لیبی از طریق مسالمت آمیز تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، حل و فصل مسالمت آمیز بحران لیبی از موضوعات مورد تاکید در بیانیه مشترک مقامات الجزایر، نیجر و چاد بود. بر این اساس وزیر امور آفریقای الجزایر و وزیران خارجه نیجر و چاد در این بیانیه حل و فصل سریع درگیری ها در در لیبی و حل بحران این کشور را خواستار شدند.

در این بیانیه همچنین از تشکیل دولت وحدت ملی به عنوان عامل حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی لیبی و تنها راه مقابله با چالش های پیش روی این کشور یاد شده است. وزیران این سه کشور آفریقایی در عین حال کمک جامعه جهانی برای حل بحران لیبی را ضروری دانستند.

لیبی که از غرب با الجزایر و از جنوب با نیجر و چاد هم مرز است از زمان مداخله نظامی ناتو که به سرنگونی «معمر قذافی» در سال ۲۰۱۱ منجر شد شاهد خشونت و درگیری بین گروه های مدعی تصاحب قدرت است. در چنین شرایطی تروریست های تکفیری نیز فرصت فعالیت یافته و در بخشی از این کشور آشوب زده اعلام موجودیت کرده اند.

گفتنی است در حال حاضر مذاکرات بین دو جناح درگیر لیبی در جریان است و سازمان ملل امیدوار است این مذاکرات تا بیستم سپتامبر به یک توافق نهایی برای پایان دادن به اختلافات منجر شود.