منصوری آرانی پیشنهاد کرد

مجلس مجوز دوساله اجرای برجام را به دولت بدهد

برجام

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد کرد مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای، برای دو سال مجوز اجرای برجام را به دولت بدهد تا اختلاف نظر درباره ارائه یا عدم ارائه لایحه برجام نیز حل شود.

عباسعلی منصوری ‌آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: پیشنهاد من برای اینکه اختلاف نظر در مورد ارائه یا عدم ارائه لایحه برجام به مجلس حل شود این است که مجلس برای دو سال اجازه عملیاتی کردن برجام را به دولت بدهد؛ یعنی لایحه‌ای با این مضمون از سوی دولت به مجلس ارائه شود؛ در این صورت مجلس هم به شکل کلی در مورد برجام ورود کرده و هم وارد جزئیات آن نشده است. زیرا اگر قرار باشد ما به بند بند برجام ورود کنیم خودمان برخی موارد را قانونی و الزام‌آور می‌کنیم در حالی که بسیاری موارد داوطلبانه است.

وی افزود: اگر مجلس مجوز دو ساله اجرای برجام را به دولت بدهد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد؛ از جمله اینکه برجام قانونی و الزام‌آور نخواهد شد و دیگر اینکه با این کار مجلس اجازه اجرای پروتکل الحاقی را نیز به مدت دو سال به دولت می‌دهد و کار غیرقانونی انجام نشده، چراکه پروتکل الحاقی یکی از بندهای برجام است. همچنین به این شکل مجلس در قضیه دخیل شده و در عین حال اجرای برجام را به شکل تعلیقی می‌پذیرد.

نماینده مردم کاشان در مجلس خاطرنشان کرد: در صورت عملی شدن این پیشنهاد فرصت بررسی و ارزیابی برجام در طی دو سال وجود خواهد داشت. بدیهی است ممکن است بعد از دو سال مجلس آینده اجرای برجام را به شکل دائم تصویب کند یا خدای ناکرده غرب نااهلی کند و با به خطر افتادن منافع ملی بررسی مجددی در این باره صورت گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان از کارشناسان و حقوقدانان خواست به نقد طرح پیشنهادی او بپردازند تا در صورت ضرورت طرحی با این مضمون و با سنجیدن همه جوانب امر از سوی مجلس شورای اسلامی تهیه و تدوین شود.

انتهای پیام

کد N947883