پنجاهمین سالگرد روز ملی دفاع پاکستان برگزار شد

پاكستان

در مراسم روز ملی دفاع پاکستان، جمعی از وابستگان نظامی ایران و سایر کشورها حضور یافتند و این روز را گرامی داشتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که یکشنبه شب با حضور نورمحمد جادمانی سفیر پاکستان در ایران برگزار شد، وی به ارائه سخنرانی در این زمینه پرداخت و گفت: ما هر سال روز دفاع پاکستان یعنی ششم سپتامبر را جشن می‌گیریم و امسال پنجاهمین سالگرد این روز و یادآور شجاعت بی‌نظیر مردم و نیروهای مسلح پاکستان است.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح پاکستان طی سال‌ها معیارهای والای تعهد، قابلیت و دانش حرفه‌ای را حفظ کرده‌اند؛ همچنین از آغازی ساده در زمان استقلال پاکستان در سال 1947 این نیروهای مسلح قدرتی بزرگ جهت حراست از منافع ملی پاکستان و مقابله با تهدید علیه امنیت ملی بدل شده‌اند و طی دهه‌های اخیر سربازان شجاع پاکستان درگیر مبارزه با تروریسم هستند.

جادمانی با بیان اینکه "مبارزه علیه تروریسم برای ایجاد فضای توسعه اجتماعی و اقتصادی ضروری است"، گفت: مبارزه ما علیه تروریست‌ها با آغاز عملیات ضرب عصب ارتش در وزیرستان شمالی توسط نیروهای مسلح ما از ماه ژوئن سال گذشته وارد مرحله حساسی در منطقه شده است. ضرب عصب یک عملیات ساده ضدتروریستی نیست بلکه نقطه عطفی در رد برنامه تروریست‌ها توسط پاکستان است.

وی خاطرنشان کرد: این عملیات که نتیجه هماهنگی‌های مؤثر بین دولت و ارتش است، نتایج مطلوبی را به همراه داشته و نه تنها به نفع پاکستان بلکه به نفع جامعه بین‌المللی و بویژه کشورهای همسایه خواهد بود.

سفیر پاکستان در ایران در پایان تاکید کرد: در راستای سیاست ملی، نیروهای مسلح پاکستان روابط دوستانه‌ای با نیروهای مسلح کشورهای دوست دارند.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم متن پیام رییس‌جمهور و نخست‌وزیر پاکستان قرائت شد.

ممنون حسین - رییس‌جمهور پاکستان - با بیان اینکه بدون شک نهضت پاکستان و تاسیس این کشور ثمره یک مبارزه سخت و فداکاری‌های مردم این کشور است، گفت: جنگ سال 1965 یکی از برهه‌های آزمایشی بوده است که دشمن بر ما تحمیل کرد و در آن زمان فرزندان ما به دشمن و جهان ثابت کردند که دشمن هر قدر که بزرگ باشد از شکست دادن پاکستان عاجز است.

متن سخنرانی وی که به مناسبت روز دفاع پاکستان قرائت می‌شد به فعالیت‌های نیروهای مسلح پاکستان اشاره داشت و در آن تاکید شده که آمادگی حرفه‌ای نیروهای مسلح این کشور جهت امور جنگی امروزی و همچنین از شجاعت و تعهد سنتی برخوردار است. همچنین نیروهای مسلح در رویارویی با چالش‌ها موفق بوده و توطئه‌ دشمن را در هر دو جبهه داخلی و خارجی با ناکامی روبرو ساخته است. ملت پاکستان در مبارزه علیه تروریسم دوشادوش نیروهای مسلح و سایر قوا ایستاده است.

ممنون حسین در ادامه گفت: طی عملیات موفق ضرب عصب، ارتش پاکستان ثابت کرد که هرگونه تهدید علیه امنیت و حیات کشور ناکام خواهد ماند. به سربازان و افسرانی که در جنگ علیه تروریسم زخمی شده و معلولیت دائم پیدا کردند، همچنین به پرسنل پلیس، نیروهای انتظامی و سازمان‌های امنیتی که امروز خود را برای فردای ما فدا کردند درود می‌فرستیم و همین‌طور به دانش‌آموزان مدرسه ارتش پاکستان در تیشاور و تمام شهروندانی که هدف تروریسم قرار گرفتند ولی هرگز عقب‌نشینی نکردند درود خود را نثار می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، محمد نواز شریف - نخست‌وزیر پاکستان - نیز طی پیامی روز دفاع پاکستان را گرامی داشت و خاطرنشان کرد: بدون شک پاکستان یک قدرت صلح‌جوی هسته‌ای است و با وجود آگاهی از توطئه‌ها و تاکتیک‌های دشمنان مایلیم بر اساس برابری با تمامی همسایگان روابط خوب و صلح‌جویانه داشته باشیم.

نخست‌وزیر پاکستان تاکید کرد: مایلم این نکته را روشن سازم که ما به هر قیمت از آزادی و امنیت پاکستان حراست خواهیم کرد.

وی با اشاره به پنجاهمین سالگرد روز دفاع پاکستان خطاب به نیروهای مسلح این کشور، افزود: تاکید می‌کنم که دفاع پاکستان مورد مسالحه قرار نخواهد گرفت و ما نسبت به ارتقای توان حرفه‌ای نیروهای مسلح خود متعهد هستیم و از این نکته آگاهی کامل داریم و آمادگی حرفه‌ای، مصمم بودن و شهامت حافظ یک ملت هستند.

انتهای پیام

کد N947853