رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه:

اخلاق‌مداری یکی از مهم‌ترین لوازم طلبگی است

حوزه علميه,آيت‌الله مقتدايي

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: اخلاق‌مداری یکی از مهم‌ترین لوازم طلبگی بوده و شایسته است که مدیریت و استادان حوزه همت بسیاری در خصوص پرورش اخلاقی طلاب داشته باشند.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: اخلاق‌مداری یکی از مهم‌ترین لوازم طلبگی بوده و شایسته است که مدیریت و استادان حوزه همت بسیاری در خصوص پرورش اخلاقی طلاب داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‎الله مرتضی مقتدایی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‎های علمیه کشور در مدرسه علمیه فیضیه، با بیان این‌که «امروز دروس خارج فقه و اصول، سطوح عالی و رشته‌های تخصصی حوزه‌های علمیه از تنوع بالایی برخوردار هستند» گفت: اجر تعلیم و تعلم علم، از مهمترین اجرهایی است که ممکن است به انسان برسد.

وی افزود: در روایات نیز آمده است که کسی که علم می‎آموزد و علم می‎آموزاند و علم را به کار می‎گیرد در نزد خدا تجلیل می‎شود.

دبیر شورای عالی حوزه بیان کرد: تعلیم و تعلم علاوه بر پاداش، یک جهاد بزرگ فی سبیل لله است؛ کسی که تعلیم و تعلم می‎کند پاداش کسی را می‎برد که روزها و شب‎ها در حال عبات است.

وی گفت: کسانی که در حوزه تحصیل می‎کنند، عالم دین هستند و باید به دیگران نیز دین را آموزش دهند؛ حوزویان باید همیشه در سنگر علم و دیانت و آموزش علم فعال باشند.

مقتدایی گفت: امروز چندین هزار طلبه آماده شروع یک ترم جدید آموزشی هستند؛ این طلاب مراجع تقلید آینده هستند و اساتید بزرگ فقه، اصول و تفسیر و... قطعا از میان همین طلابی هستند که امروز درس خود را آغاز کرده‎اند.

دبیر شورای عالی حوزه بیان کرد: اساتید نباید صرفا به رشد علمی طلاب بپردازند؛ باید طلاب را با اخلاق و احکام دین آشنا کنند؛ اساتید حوزه باید روی پرورش طلاب حساسیت داشته باشند.

وی گفت: اساتید باید با درس، علم طلاب را بالا ببرند و با عمل خود، عمل طلاب را بالا ببرند؛ طلاب باید از اساتید خود، محبت، تقوا، تواضع و خشیت ببینند تا الگو برداری نیکویی داشته باشند.

وی اظهار کرد: مراجع بزرگ، برای ما یک الگوی بزرگ هستند و باید از این اساتید و بزرگان به خوبی بهره ‎ببریم؛ باید تقوا و ساده زیستی را با روحیه طلاب عجین کنیم.

انتهای پیام

کد N947468