آیت‌الله نوری‌همدانی:

حوزویان با مطالعه برجام مراقب باشند کلاهی سرشان نرود

مرجع تقليد,مراجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله العظمي نوري همداني,برجام

آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: حوزه‌های علمیه باید بیش از این در موضوعات سیاسی وارد شوند و به تمام نقشه‌های دشمن توجه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه در مدرسه علمیه فیضیه قم با بیان این‌که «انقلاب از حوزه علمیه برخاسته و تمامی تحولات فرزند حوزه است» گفت: امروز هم حوزه علمیه باید نگاه ویژه‌ای به مسائل سیاسی و بین‌المللی داشته باشند.

وی تاکید کرد: باید گروه‌ها و نهادهایی در حوزه علمیه وجود داشته باشند که برجام را مطالعه کرده و مراقب باشند تا کلاهی بر سرشان نرود.

این مرجع تقلید بیان کرد: حوزه‌های علمیه سابقه بسیاری زیادی دارند و پس از ائمه اطهار کرسی درس و بحث مدافعان مکتب و شریعت اسلام و اهل بیت(ع) با حضور بزرگانی چون شیخ مفید، شیخ طوسی، سید مرتضی و سید رضی و... در بغداد، نجف و اصفهان و قم و... توسعه یافت.

وی افزود: سابقه حوزه علمیه بغداد و سپس نجف به بیش از هزار سال می‎رسد و در این حوزه‎ها بسیاری از بزرگان، مولفان، محققان و مبلغان شریعت تحصیل کردند و عالم را با نور اهل بیت(ع) و قرآن آشنا کردند.

این مرجع تقلید اظهار کرد: پس از شکل‌گیری حوزه علمیه قم به دست آیت‎الله عبدالکریم حائری کرسی درس و بحث اصلی در جهان تشیع از نجف به قم آمد؛ البته این اتفاق به یک‌باره رخ نداد و حضور بزرگانی چون آیت‎الله بروجردی و امام در این زمینه نقش محوری را ایفا کرد.

وی گفت: شهر قم شهر اهل بیت(ع) و علم بوده و هست و روزگاری چهل هزار محدث در شهر قم مشغول به تعلیم و تعلم علوم دینی و الهی بودند؛ به همین دلیل است که باید قدردان این علما و بزرگان باشیم.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: احادیث بسیاری از اهل بیت(ع) ما روایت شده است که قم را نشانه توسعه علوم اهل بیت(ع) و پرچمدار علم و معرفت اهل بیت(ع) معرفی کرده‎اند؛ در این احادیث آمده است که روزی خواهد آمد که همه جهان صدای اسلام را از حوزه علمیه قم می‌شنوند.

آیت‎الله‏ نوری‌همدانی بیان کرد: طلبگی بهترین شغل عالم است و همه ما باید قدردان این نعمت بزرگ باشیم؛ یکی از بزرگترین شکرهایی که باید به درگاه خدا کنیم این است که نعمت شغل‌ طلبگی را به ما داده است؛ قطعا در این راه چیزی که عامل مهم توفیق است، توکل، اخلاص، عمل، پشتکار و اخلاق است.

وی گفت: همه طلاب باید بدانند که راه طلبگی محتاج همت بلند، کوشش و اراده جدی است؛ از جمله لوازم اصلی برای یک طلبه احتراز از سستی و تنبلی و داشتن نظم و برنامه است.

این مرجع تقلید گفت: از جمله مسایلی که باید در خصوص کار طلبگی عنوان کرد این است که تمامی طلاب و فضلا باید اهل قلم و نویسنده باشند، همچنین با توجه به توصیه‌های علمای بزرگ شیعه، طلبه‌ای بدون تهجد و سحرخیزی نمی‌تواند به عروج الهی برسد؛ برخی از عالمان دین راضی نبودند طلبه‌ای در کلاسشان حاضر شود که تهجد و سحرخیزی ندارد.

وی با بیان این‌که‌ «امام خمینی(ره) حوزه را متحول کرد» خاطرنشان کرد: علمای پیش از امام نیز معتقد به ولایت فقیه بودند، اما بنیانگذار انقلاب اسلامی تنها کسی بود که توانست پرچم دین را به اهتزاز درآورد و حوزه را متحول کند.

این مرجع تقلید که روزهای گذشته در کشور آذربایجان حضور داشت، در خصوص این دیدارها گفت: نباید از یاد برد که این کشور و کشورهای اطراف قسمتی از ایران بوده و فرهنگ نزدیکی به ایران داشته است اما امروز نوشتار رسمی آنان هم به لاتین تغییر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با اینکه مردم این کشور 70 سال زیر نظر حکومت مارکسیستی بودند و اما به سبب تحول عظیم اسلامی که از سوی جمهوری اسلامی ایران صادر شد و چهره استکبار را شناساند، استقبال بی نظیری از مرجعیت داشتند، به شکلی که در روزهای دیدار چندین هزار نفر در این مراسم حاضر می‎شدند و بنده ساعت‎ها پس از مراسم برای مصافحه با آنها می‎ایستادم زیرا آنها هنوز هم عاشق مرجعیت و تشیع و دیانت هستند.

انتهای پیام

کد N947431