بذرپاش با مهر مطرح کرد؛

بررسی برجام از منظر حقوق بین الملل/علت عدم حضور ظریف در کمیسیون

سیاسی

عضو کمیسیون برجام از بررسی توافق از منظر حقوق بین الملل خبر داد و گفت: ضمانت اجرای تعهدات غرب،مکانیزم تشکیل کمیسیون مشترک، برگشت پذیری برجام و قعطنامه شورای امنیت از موضوعات مهمی بود که بررسی شد.

مهرداد بذرپاش در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جلسه امروز کمیسیون ویژه بررسی برجام، گفت: جلسه امروز با حضور عراقچی و تخت‌روانچی برگزار شد و برجام و قطعنامه ۱۹۲۲ از منظر حقوق بین‌الملل مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: علت صدور قطعنامه ۱۹۲۲، ضمانت اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام، مکانیزم تشکیل کمیسیون مشترک نیز در این جلسه از لحاظ حقوقی مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: یکی از سئوالات مهم نمایندگان این بود که آیا خاصیت برگشت‌پذیری که در خصوص تحریم‌ها در برجام وجود دارد، شامل قطعنامه شورای امنیت نیز می‌شود و آیا اگر بندهای مربوط به تحریم‌های نظامی را که در قطعنامه آمده است اجرا نکنیم، تحریم‌های شورای امنیت بازمی‌گردد؟

بذرپاش گفت: آقای عراقچی تاکید کردند که مکانیزم برگشت‌پذیری تحریم‌ها در برجام دیده شده است و این مکانیزم در قطعنامه شورای امنیت وجود ندارد.

وی همچنین در خصوص علت عدم حضور ظریف وزیر امور خارجه در جلسه امروز کمیسیون برجام، گفت: کمیسیون برجام پیرو جلسات قبلی از آقای ظریف برای حضور در جلسه امروز دعوت نکرده بود.

عضو کمیسیون ویژه برجام گفت: اعضای کمیسیون در ابتدای جلسه امروز تاکید کردند که آقای ظریف به عنوان مسئول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای باید در راستای اقتدار مجلس و کمیسیون ویژه در جلسات بررسی برجام با حضور تیم مذاکره‌کننده، حضور یابد.

به گزارش مهر، کمیسیون برجام در هفته گذشته تاریخچه مذاکرات هسته ای را با حضور تیم های مذاکره کننده در دولت های گذشته مورد بررسی قرار داده بود.