یک نماینده مجلس:

کاهش سرانه مطالعه، دغدغه کمیسیون فرهنگی مجلس است

شتاب

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش سرانه مطالعه در کشور به‌عنوان یک نگرانی جدی در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، نصرالله ‌پژمان‌فر امروز در مراسم آیین افتتاحیه مدرسه تابستانی "خواندن" که در تالار فرهنگی نور برگزار شد، با اشاره به نگرانی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نسبت به کاهش سرانه مطالعه در کشور، اظهار کرد: امروز ذائقه جامعه در مسیر مطالعه تغییر پیدا کرده و ما را با حقیقتی تلخ روبه‌رو ساخته که باید اصلاح شود و امیدواریم مسئولان بتوانند در حاشیه این موضوع کمک‌های لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه هنر یک کتابدار ایجاد انگیزه در افراد به کتابخانه و ارایه کتاب مناسب است، تصریح کرد: وظیفه کتابدار همانند سایر کارمندان دولت نیست و باید در ارایه کتاب و ایجاد انگیزه در افراد، هنرمندانه عمل کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وظیفه کتابدار این است که نگذارد هر فردی که به کتابخانه مراجعه می‌کند، دست ‌خالی بازگردد تا احساس تعلق خاطر و امنیت در افراد نسبت به کتابخانه ایجاد شود.

پژمان‌فر با تاکید بر اینکه متاسفانه ذائقه مردم نسبت به مطالعه ضعیف و نسبت به مطالعه مفیدِ کتاب ضعیف‌تر شده، عنوان کرد: با توجه به این که آمار مطالعه کتاب در منحنی‌ها رو به کاهش است، باید نسبت به اصلاح ذائقه انحراف رفته مردم به کتاب در جامعه اقدام شود تا سرانه مطالعه مفید و سالم افزایش یابد.

وی افزود: باید امکاناتی فراهم شود تا هر کس اراده می‌کند در کم‌ترین زمان وارد کتابخانه‌ها شود ولی متاسفانه اکنون چنین شرایطی در کشور وجود ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: مقام معظم رهبری همواره تاکید داشته‌اند که کتابخانه باید به همین شکل باقی بماند و وارد جریان‌ها و مسیرهای دیگر نشود.

پژمان‌فر یادآورشد: امیدواریم تا طرح‌ها و دوره‌های آموزشی نظیر مدرسه خواندن بتوانند کمک موثری به افزایش سرانه مطالعه در کشور کنند تا شاهد افزایش نرخ مطالعه در کشور باشیم.

انتهای پیام

کد N947334