یاک 130، یک جنگنده آموزشی منحصر به فرد

سیاسی

در دنیای جنگنده‌های ساخت کشور روسیه معمولا پیشرفته‌ترین آنها نظیر جنگنده "فلنکر" (Flanker) و جنگنده نسل پنجمی سوخوی T-50 بیشترین توجه را به خود جلب کرده‌اند اما جنگنده آموزشی Yak-130 ساخت واحد یاکوفلف که یک جنگنده آموزشی دو نفره با ظاهری نه‌چندان با شکوه است نیز یک هواپیمای قدرتمند محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه راشاتودی، جنگنده آموزشی Yak-130 چیزی بیش از یک هواپیمای آموزشی است.

سازمان‌های اطلاعاتی غربی عنوان Mitten (نوعی دستکش) را روی آن گذاشته‌اند اما این جنگنده در حال نشان دادن هرچه بیشتر قابلیت‌های خود به عنوان یک جنگنده چندمنظوره منحصر به فرد است.

هنگامی که یک نیروی هوایی قصد به حداکثر رساندن پتانسیل رزمی خود را دارد یک هواپیمای آموزشی ساده حتی هواپیماهای برخوردار از موتور جت نمی‌توانند بهترین گزینه باشند اما امروزه جنگنده‌های آموزشی چندمنظوره یک جایگزین معتبر و کم‌هزینه برای جنگنده‌های متعارف محسوب می‌شود حتی اگر که اصالت آنها به پیش از دوران پرده آهنین در شوروی بازگردد.

جنگنده Yak-130 همچون بسیاری از پروژه نظامی شوروی سابق پیش از آنکه شاهد سوار شدن نخستین خلبان در آن باشیم فرایندی طولانی را طی کرد اما در حال حاضر این جنگنده در مدارس آموزش پرواز پیشرفته نیروی هوایی روسیه استفاده می‌شود.

کرملین این جنگنده را به کشور بلاروس که هم‌پیمان نزدیک نظامی‌اش است هم تحویل داده است. پیش از آن کرملین این جنگنده‌ها را به ارتش الجزایر که مشتری ثابت جنگنده‌های ساخت روسیه است نیز داده بود.

جنگنده Yak-130 در زیر هر بال خود سه نقطه سخت دارد که با استفاده از آنها می‌تواند به وزن سه تن موشک‌های هوا به هوا، هوا به زمین، بمب‌های هدایت شده، بمب‌های سقوط آزاد، راکت، غلاف تیربار و مخزن سوخت خارجی حمل کند.

هم‌چنین این هواپیما می‌تواند در نوک بال‌های خود نیز موشک‌های هوا به هوا یا تله‌های حرارتی فریبنده برای فریب دادن موشک‌های حرارتی دشمن حمل کند.

البته این همه‌ی قابلیت‌های این هواپیما نیست و در زیر شکم خود نیز از یک توپ 23 میلی‌متری قدرتمند برخوردار است.

عکس‌های جدیدی که از Yak-130 منتشر شده‌اند نشان می‌دهند که این جنگنده جدیدترین علامت‌های نظامی روسیه را دارد و در مقابل کابین خلبان یک برآمدگی ویژه دیده می‌شود. این به معنی تعبیه فاصله‌یاب‌های لیزری LD-130 و دوربین تلویزیونی برای شناسایی اهداف و ارتقاء دقت تسلیحات در آن است.

همچنین گزینه دیگر ارتقاء این جنگنده لوله مخصوص سوخت‌گیری مجدد است که می‌تواند برد آن را برای ماموریت‌های تهاجمی افزایش دهد.

جنگنده Yak-130 در صورتی که کاملا مسلح و پر از سوخت باشد به وزن 22 هزار و 700 پوند می‌رسد. این کمی بیشتر از نصف وزن یک هواپیمای کاملا مسلح شده F-16 است.

جنگنده‌های Yak-130 متعلق به کلاس هواپیماهای معروف به جنگنده‌های آموزشی مقدماتی یا به اصطلاح LIFT هستند که به دانشجویان خلبانی اجازه می‌دهند که با تکنولوژی‌های پیشرفته هنگام سوار شدن به یک جنگنده خط مقدم آشنا باشند.

جنگنده‌های Yak-130 علاوه بر نقش آموزشی می‌توانند ماموریت‌های رزمی منحصر به فردی نیز انجام دهند.

این جنگنده‌ها که نسبتا کوچک و چابک هستند؛ همچنین در جنگ‌های نامتقارن و ضد شبه‌نظامی نیز کارآیی دارند.

انتهای پیام

کد N947095