مصوبه‌ منع مناظره اعضای کمیسیون ویژه تصویب نشده‌است/ استدلال زاکانی صحت دارد یا نه؟

ایلنا نوشت: عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس گفت: اطلاعی از تصویب مصوبه‌ای جهت ممانعت اعضای کمیسیون ویژه از انجام مناظره ندارم و در جلسات چنین صحبتی مطرح نشد.

عباسعلي منصوری آرانی٬  ضمن ابراز بی‌اطلاعی درخصوص آن‌چه درحاشیه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری میان زاکانی و بعیدی‌نژاد اتفاق افتاد، در پاسخ به این سوال که آیا در جلسات کمیسیون ویژه تبصره‌ای جهت ممانعت از مناظره اعضای کمیسیون به‌تصویب رسیده، ‌ تصریح کرد: هیچ اطلاعی از تصویب چنین مصوبه‌ای ندارم و صحبتی در این خصوص مطرح نشده‌است اما آنچه اهمیت دارد این است که ضمن آن‌که باید تلاش کنیم سطح آگاهی عمومی را نسبت به مسائل مربوط برجام بالا ببریم، نباید اجازه ایجاد چنین حاشیه‌هایی را بدهیم. ایجاد حاشیه به‌هیچ عنوان به نفع ما نیست و بی‌شک هیچ نتیجه مثبتی برای برجام و مسائل مربوط به آن همراه نخواهد داشت. همه ما باید تلاش کنیم با ایجاد یک جو همدلی همگانی شرایط را برای اتخاذ تصمیمی در راستای مصالح ملی مهیا کنیم.

وي با اشاره به اينکه یکی از اعضای کمیسیون ویژه درخصوص احتمال اصلاح برخی از مفاد برجام، اظهار داشت: تاکنون در این ارتباط هیچ نظری در کمیسیون مطرح نشده‌ است. البته هر یک از اعضا می‌توانند نظر شخصی خود را در رسانه‌ها مطرح کنند اما بحث اصلاح مفاد برجام تا این لحظه در هیچ‌کدام از جلسات مطرح نشده‌است.

وی افزود: باتوجه به این‌که ایران و کشورهای ۱+۵ بر روی همین متنی که به عنوان برجام در اختیار ما قرار گرفته، به توافق رسیده‌اند و ما باید معدل و میانگین نظراتمان را در نظر بگیریم. به‌هر حال تغییر خطوط و جملات برجام برای ما امکان‌پذیر نیست؛ چراکه در این صورت اعضای تیم مذاکره‌کنندگان ما و کشورهای ۱+۵ باید دوباره به میز مذاکره بازگردند تا بر روی مفادی را که توسط نمایندگان مجلس اصلاح شده، به تفاهم برسند که این امر امکان‌پذیر نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این است که ما نباید توپ را در زمین سیاست‌خارجی و اعضای تیم مذاکره‌کنندگان کشورمان بیاندازیم و باید ببینیم آنچه بنابر توافق طرفین در اختیار ما قرار گرفته را می‌پسندیم یا خیر.

 

 

کد N946908