علت مخالفت زاکانی با حضور بعیدی نژاد در تلویزیون:مناظره مسئول کمیسیون با کارشناس مذاکرات اشتباه بود

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,مجلس نهم

جهان نیوز نوشت: علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون ویژه برجام، پس از حاشیه های ایجاد شده درباره حضور وی در برنامه گفتگوی ویژه خبری یادداشتی منتشر کرد.

این یادداشت به شرح زیر است: هنگامی که در مسیر رفتن به صدا و سیما بودم مجدداً جناب آقای رنجبران زنگ زدند و به بنده گفتند که جناب آقای دکتر بعیدی نژاد نیز قرار است در این برنامه حضور داشته باشند. بنده با این امر مخالفت کردم و گفتم اگر اجازه دهید برگردم که ایشان بیان داشتند که بنده در این برنامه حاضر شوم.

روز پنج شنبه جناب آقای رنجبران با بنده تماس گرفت و ضمن بازگویی بخشی ازفرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دیداربا اعضاء محترم مجلس خبرگان رهبری درخواست نمود تا بنده در برنامه ویژه خبری به این موضوع و کارکردهای کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی بپردازم و بنده نیز با این شرط که نقدی بر برجام نداشته باشم با حضور در این برنامه موافقت کردم.

هنگامی که در مسیر رفتن به صدا و سیما بودم مجدداً جناب آقای رنجبران زنگ زدند و به بنده گفتند که جناب آقای دکتر بعیدی نژاد نیز قرار است در این برنامه حضور داشته باشند. بنده با این امر مخالفت کردم و گفتم اگر اجازه دهید برگردم که ایشان بیان داشتند که بنده در این برنامه حاضر شوم. اما این امر بدیهی، با پیش داوری رسانه های زنجیرهای به گونه دیگری نمایانده شد و با غوغاسالاری سعی نمودند امر مهم و سرنوشت ساز بررسی برجام را در مجلس تحت الشعاع آن قرار دهند ولی ادله بنده برای عدم ورودبه موضوع برجام به این روش عبارت بود از:

۱. در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و درک درست از مقطع حساس و سرنوشت ساز امروز ایران عزیز که جنجال های بی حاصل و نگاه های جناحی و قبیلگی صرف به موضوع برجام، مصالح انقلاب اسلامی و منافع ملی را به خطر انداخته و بی توجهی به آن امری اشتباه و خیانتی بزرگ است لذا هرگونه دودستگی و هرگونه التهاب آفرینی و نقارافکنی خلاف مصلحت و عقل بوده ومی بایست از آن پرهیز نمود و این عدم مناظره ریشه در این موضوع داشت.

۲. مجلس فراخور وظیفه قانونی خود در حال بررسی کارشناسی است و در مقام داوری قرار دارد لذا مناظره با هر فردی و در هر جایگاهی خلاف کار دقیق و یک پیش داوری از قبل می باشد که با کار کارشناسی و متقن منافات دارد.

۳. طبق قرار قبلی بنده قصد بیان روش کار کمیسیون و تبین آن را داشتم و پیگیر استمداد از متخصصین کشور در ابعاد حقوقی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، دفاعی امنیتی و فنی هسته ای برای کمک به کمیسیون برجام بودم لذا حضور هر فردی از غیر از کمیسیون ویژه برجام نادرست بود.

۴. توجه به شان مجلس شورای اسلامی و موضع رسیدگی با فراصت و قاطعیت به موضوع برجام علت دیگری بود که با مناظره مسئول این کمیسیون در مجلس با مسئول کارشناسی تیم مذاکره کننده اشتباه بزرگی می نمود که تضعیف مجلس و کمیسیون بررسی برجام، نتایج و دستاوردها آن را در برداشت که از آن پرهیز شد.

۵. شروع کار کمیسیون بحمدالله با برنامه ریزی دقیق و مصوبات اولیه اعضاء محترم در خصوص روش کار و ورود کارشناسی به برجام و قطعنامه، نحوه اطلاع رسانی و آئین نامه داخلی کمیسیون همراه بود از این رواین مناظره بر خلاف مصوبات کمیسیون برجام بود.

۶. اصل مناظره مطلوب است اما در جایی که نیاز به دقت و کار کارشناسی و دقیق تخصصی است انجام حرکت های احساسی، هیجانات زودگذر و شو تبلیغاتی خدشه جبران ناپذیری را به روند رسیدگی به امری ملی و تاریخ ساز می نماید که پرداختن به آن و تنزل موضوع به کاری جناحی خیانتی آشکار است که همه می بایست از آن امتناع کنند.

۷. پرهیز از امور فرعی و جزئی و پرداختن به امور اصلی کشور حکم عقل و اساس مملکت داری است که بحمدالله اعضاء کمیسیون برجام متعهد به آن شده اند و بنده نیز بعنوان کمترین این عزیزان مکلف به رعایت آن هستم.

۸. پرداختن به موضوعی که در حال بررسی آن هستیم و هنوز به نتیجه ای نرسیدیم در مناظره امری زودرس و خام را تداعی می کرد که از آن پرهیز شد. به مدد الهی اعضاء محترم کمیسیون تصمیم گرفته اند که با کاری کارشناسی و دقیق روسفید در مقابل شهیدان و امام آنها قرار گیرند و با تلاش خود شرمنده مردم عزیز ایران و رهبر فرزانه اشان نشوند و با بهره مندی از نظرات کارشناسی و متخصصین دانشگاهی قدر دان فرهیختگان کشور باشند و این به ثواب نزدیکتر و یا در حقیقت عین کار درست و بی دقتی در آن خسران ناپذیر است.

در خاتمه ازهمه رسانه ها مجدانه درخواست دارم از پیش داوری پرهیز نموده و با ایجاد فضایی همدلی و هم زبانی به شکل گیری خرد جمعی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی کارشناسی برجام کمک نمایند.

علیرضا زاکانی
رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن

29220

کد N946598