لاریجانی در دیدار با رئیس جمهور قرقیزستان:

طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای نتیجه زیاده‌خواهی طرف مقابل بود

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طولانی شدن مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ بر سر موضوع هسته‌ای، نتیجه زیاده‌خواهی طرف مقابل، عدم عزم جدی برای توافق و اصرار آنها بر ممانعت از دستیابی ایران بر حق خود بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان عصر امروز شنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی در این دیدار، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی ارتقای سطح مناسبات خود با قرقیزستان را در زمینه‌های مختلف تجاری و اقتصادی از جمله در بخش های کشاورزی، شیلات، انرژی، ساخت نیروگاه و سد توسط متخصصان و شرکت های ایرانی در قرقیزستان، ساختمان‌سازی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و سایر زمینه های علمی و فناوری‌محور دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لغو روادید میان دو کشور نیز می‌تواند علاوه بر تقویت صنعت گردشگری، کمک شایانی به ارتقای سطح روابط بخش‌های خصوصی و تجار دو کشور کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت همکاری های دو کشور در سازمان های بین‌المللی گفت: جمهوری اسلامی ایران از ارتقای سطح همکاری‌های خود با قرقیزستان در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استقبال می‌کند.

لاریجانی افزود: با توجه به استفاده سیاسی و ابزاری کشورهای بزرگ غربی از موضوع حقوق بشر، همکاری دو کشور در سازمان‌های متولی این امر حائز کمال اهمیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، همچنین با اشاره به توافق کشورمان به ۱+۵ بر سر مسئله هسته ای تصریح کرد: طولانی شدن مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ بر سر موضوع هسته ای نتیجه زیاده‌خواهی طرف مقابل، عدم عزم جدی برای توافق و اصرار آنها بر ممانعت از دستیابی ایران بر حق خود در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته ای به وسیله ابزار تحریم بود که در نهایت با ایستادگی و پایداری ملت ایران، ناکارآمدی تحریم‌ها عیان شد و طرفین به توافق کنونی رسیدند.

آتامبایف: روح آزادی‌خواهی، ایران و قرقیزستان را به هم نزدیک کرده است

بر اساس این گزارش، در این دیدار الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان نیز قرابت های فرهنگی و دینی مردم دو کشور را یادآور شد و گفت: عاملی که بیش از هرچیز دیگر جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان را به هم نزدیک کرده است، روح آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی مردم دو کشور است که این ظرفیت بزرگ در کنار قرابت‌های فرهنگی و دینی فیمابین، کمک شایانی به تسریع همکاری های دو کشور خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات پارلمانی پیش رو در قرقیزستان اشاره کرد و افزود: با توجه به جایگاه ممتاز پارلمان قرقیزستان و مجلس شورای اسلامی در تصمیم‌گیری های کلان دو کشور، توسعه همکاری‌های میان مجالس ایران و قرقیزستان قطعا در تسهیل و پیشبرد همکاری های فیمابین نقش سازنده ای ایفا می‌کند.

آتامبایف در ادامه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور را عنصری مهم در روابط دو کشور توصیف کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های فراوان ایران و قرقیزستان در زمینه های مختلف، مسئولان دو کشور باید اهتمام خاصی به توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی داشته باشند و در این راستا، برقراری پرواز مستقیم و تأسیس خط راه‌آهن میان دو کشور و ترانزیت کالا ازاین مسیر می‌تواند نقش عمده‌ای داشته باشد.

رئیس جمهور قرقیزستان در پایان دستیابی جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ به توافق هسته ای را به رئیس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و افزود: این توافق که حاصل پافشاری جمهوری اسلامی ایران بر استقلال و خودکفایی خود بود، فصل جدیدی در روابط جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها گشوده است.