جهانگیری: کاری کردیم کارستان/حماسه ای بعد از توافق وین اتفاق می افتد

اسحاق جهانگیری,توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام

ایسنا نوشت: معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران کشوری است که می‌تواند در مقطع فعلی به کانون مهم توسعه تبدیل شود وبه اقتصاد جهان جانی دوباره ببخشد.

اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاحیه اولین کارخانه تولید آهن اسفنجی کشور در مجمع جهان فولاد سیرجان با اشاره به عملکرد دولت طی دو سال گذشته خاطر نشان کرد: دولت در این دو سال گذشته گام‌های بلند و اقدامات بسیار مهمی انجام داد به گونه‌ای که بسیاری این تصور را نداشتند که نه این دولت و نه دولت‌های دیگر بتوانند که مشکلاتی که در سطح بین‌الملل، سیاست داخلی و اقتصاد کشور وجود داشت به سرعت حل کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای دولت در حوزه‌ سیاست خارجی گفت: به فضل الهی در این دو سال در بخش سیاست خارجی کاری کردیم کارستان. تیم مذاکره کننده ایران که فرزندان ملت بودند توانستند با تدابیری که رهبر انقلاب اندیشیدند و همچنین مدیریت بسیار شجاعانه و مدبرانه رئیس جمهور، پای میز مذاکره‌ای که در طرف مقابل آن شش کشور بزرگ دنیا حضور داشتند بنشید و موفقیت‌های بسیاری کسب کنند.

جهانگیری با بیان اینکه در جریان مذاکره با شش کشور دنیا توانستیم به اهداف اصلی خود دست یابیم خاطر نشان کرد: پیش از مذاکرات به دنبال تثبیت حقوق هسته‌ای کشورمان، حفاظت از دستاوردهای هسته‌ای ونیز برداشته شدن تحریم‌هیا ظالمانه‌ای که علیه کشور مان اعمال شده بود بودیم که توانستیم امروز و پس از مذاکرات به هر سه هدف اصلی خود دست یایبم.

وی ادامه داد: در جریان مذاکرات وین برای نخستین بار در تاریخ، شورای امنیت قطعنامه پیشین خود که طی آن اعلام شده بود ایران نمی‌تواند غنی سازی داشته باشد را لغو و قطعنامه‌ جدیدی را تصویب کرد که طی آن به صراحت ذکر شده که ایران می‌تواند غنی سازی هسته‌ای داشته باشد.

جهانگیری ادامه داد: امروز تمام مراکز غنی سازی کشورمان اعم از مراکز نطنز، اراک و فردو همگی در جای خود باقی ماندند و به کار خود ادامه خواهند داد. همچنین موفق شدیم که تحریم‌های ظالمانه‌ای را که علیه کشور مان اعمال شده بود را از پیش پای ملت برداریم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مولفه‌های پایه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: مهمترین مولفه اقتدار جمهوری اسلامی ایران ملت بزرگ ایران است. دشمنان ما با هدف قرار دادن این ملت تحریم‌هایی علیه اقتصاد کشورمان وضع کردند تا زندگی مردم را تحت فشار قرار دهند به این امید که ملت لب به اعتراض بگشاید و مسئولین ایران نیز مجبور به عقب نشینی شود اما با یکپارچگی که ملت ایران از خود نشان دادند به دشمنان فهماندند که این ملت نه تنها لب به اعتراض به مسئولان خود نمی‌گشاید بلکه از آنها می‌خواهد که در مقابل این فشارها ایستادگی و مقاومت کند.

جهانگیری حوزه‌ی نفوذ ایران را دومین مولفه اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: امروز جمهوری اسلایم ایران دیگر در چارچوب مرزهای کشور خود نفوذ ندارد بلکه این نفوذ به فراتر از مرزها نیز رسیده است و امروز همه می‌دانند که اگر کشوری بخواهد در سوریه و عراق و لبنان حرف آخر را بزند، این کشور ایران است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حضور و فعالیت گروهک تروریستی داعش در منطقه افزود:‌ امروز همه می‌دانند که اگر قرار باشد کشوری در مقابل گروهی مانند داعش ایستادگی کند جمهوری اسلامی ایران است و چنانچه قدرت نیروهای مسلح کشورمان و همچنین تدابیر و حمایت‌های ایران نبود مشخص نبود که امروز داعش چه مناطقی را تحت نفوذ و اختیار خود داشت.

وی گفت: مولفه‌ی سوم اقتدار جمهوری اسلامی ایران شخص دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید است که توانستند از مولفه‌های قدرت پای میز مذاکرات بهره برداری مطلوب کنند و غرب را به عقب نشینی علیه ایران وادار نمایند.

جهانگیری گفت: امروز باید قدردان شرایط طلایی که به وجود آمده باشیم و باید برای دوران پسا تحریم‌ خود را آماده کرده و برنامه ریزی مدون نماییم و در این دوران گام‌های سنجیده‌ای برداریم.

وی با بیان اینکه شرایط امید و نشاطی که امروز پس از توافق هسته‌ای به وجود آمده نتیجه اجماع داخلی است که هم در میان مردم و هم در میان مسئولین شکل گرفته است، گفت: گام اول اجرای سیاست همدلی و همزبانی دولت و ملت، توافق وین بود و گام بعدی آن نیز حماسه‌ای است که باید پس از توافق وین اتفاق بیافتد.

27213

 

کد N946340