آیت‌الله ایمانی:

باید جامعه را با واقعیت دین آشنا کرد

حوزه علميه

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بر لزوم آشنا کردن جامعه با واقعیت دین به‌دور از هر نگاه افراطی و تفریطی، تاکید کرد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بر لزوم آشنا کردن جامعه با واقعیت دین به‌دور از هر نگاه افراطی و تفریطی، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه شیراز، گفت: جامعه نیاز دارد که دین را به‌دور از نگاه‌های لیبرالی و افراط و تفریط‌ها، بشناسد و این یکی از وظایف مهم روحانیت است.

وی تصریح کرد: اگر حوزه‌های علمیه و روحانیون این وظیفه خطیر را انجام داد که خوب است اما اگر انجام نداد، دیگران به شکلی ناقص آن را اجرا کرده و به جهانیان عرضه می‌کنند.

وی با بیان این‌که «مردم جهان امروز مشتاق و تشنه معارف دینی هستند» گفت: امروز تفقه در دین یک ضرورت به‌شمار می‌رود و این نیاز واضح‌تر از گذشته مشهود است.

امام جمعه شیراز با اشاره به حدیثی از حضرت امام صادق(ع)، اضافه کرد: تفقه در قرآن و روایات اهل بیت(ع) به معنای رایج علم فقه که امروز حاکم است نیست، بلکه درک مجموعه دین، منظومه فکری، اعتقادی و عملی دین است. که درک همه اینها را فقه می‌گفتند.

ایمانی افزود: علوم رایج حوزه‌های ما ابزار و وسیله‌ای است که ما را به آن فهم و اندیشه برساند و باید ما را به آنجا برساند و اگر نرسانید حجاب اکبر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که «استان فارس از استان‌های بسیار قدیمی در آشنایی با مکتب اهل بیت‌(ع) است» مبداء مسلمان شدن مردم در این استان را سال 18 هجری عنوان و اضافه کرد: زمان آشنایی رسمی مردم فارس با مکتب تشیع به قرن چهارم باز می‌گردد، دورانی که آل بویه به حکومت رسید و شیراز را مرکز حکومت خود قرار داد.

ایمانی با بیان این‌که «مردم استان فارس از آن زمان با مفاهیمی نظیر عاشورا، غدیر، فقه اهل بیت(ع) و سایر مفاهیم دینی آشنا شدند» گفت: مدارس سابقه‌دار و قدیمی در استان فارس و شیراز بیش از 700 سال قدمت دارد و این شهر مرکز حوزه‌های علمیه شیعه بوده و قرن ششم و هفتم مرکز متکلمینی بوده که رسماً تشیع خودشان را اعلام می‌کردند، بنابراین فارس استانی دیرآشنا با اسلام و سابقه‌دار در ارتباط با اهل بیت(ع) و مکتب تشیع است.

وی گفت: شاید یکی از اسرار اینکه در استان فارس بیش از همه استان‌های کشور مزار فرزندان رسول‌الله(ص) دیده می‌شود، همین آشنایی شهروندان این استان با مکتب اهل‌بیت(ع) بوده است.

ایمانی با تاکید بر این‌که «حوزه‌های علمیه شیعه در فارس مراحل کمال و رشد را طی می‌کند» گفت: این رشد باید به جایگاهی برسد که مفاخر و گذشتگان پرافتخار و افکار و اندیشه آن بزرگان را تداعی و تکرار کند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان این‌که «شیراز روزگاری ماوای بیش از 7 مجتهد و مرجع تقلید صاحب رساله بوده است» گفت: این مسائل می‌طلبد که در امر حوزه‌های علمیه حرکتی فراگیرتر، کیفی‌تر، عظیم‌تر و بزرگ‌تر در ابعاد مختلف شاهد باشیم و این گذشته تکلیف ما را در آینده روشن می‌کند.

انتهای پیام

کد N946302