کرزای: همکاری با آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان باید متوقف شود

سیاسی

رییس جمهور سابق افغانستان در حالی اعلام کرده که همکاری میان کشورش با آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان نتیجه‌ای ندارد که دولت کابل چند ماه پیش موافقت کرد تا با این آژانس‌ها به همکاری بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از کانال تلویزیونی NDTV، حامد کرزای، رییس جمهور سابق افغانستان در گفت و گو با خبرنگاران منتخب در دهلی نو، گفت: دولت کابل پس از افزایش تنش‌ها میان دو کشور به خاطر حملات اخیر،‌ باید خودش را از این توافق برای همکاری با آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان بیرون بکشد.

وی با اشاره به این مساله که با اشرف غنی، رییس جمهوری کنونی افغانستان درباره این توافق به گفت و گو پرداخته،‌ افزود: این تفاهم‌نامه همکاری دیگر وجود ندارد. مردم افغانستان این توافق را رد کرده‌اند چون در حقیقت ضد منافع کشور است.

این توافق در مه سال جاری میلادی میان اسلام آباد و کابل امضا شد و باعث بروز نگرانی‌های عمیق از جانب دهلی نو شده است.

براساس این توافق، آژانس‌های امنیتی پاکستان نه تنها به آموزش و تجهیز نیروهای افغان می‌پردازند، بلکه در بازجویی از متهمان تروریستی نیز دخالت می‌کنند. پارلمان افغانستان با برخی از مفاد این توافقنامه مخالفت کرده بود. اما پس از توافق، کرزای آن را شرم آور خوانده و خواستار رد آن شد.

وقوع چندین حمله در کابل و چند شهر اصلی در افغانستان، اشرف غنی را برآن داشت تا انگشت اتهام را به سوی شبه نظامیان مستقر در پاکستان نشانه بگیرد. این روند باعث شده تا روابط میان این دو کشور بیش از گذشته رو به وخامت بگذارد.

رییس جمهوری سابق افغانستان نیز با اعلام اینکه شبکه حقانی مسبب چندین حمله در خاک افغانستان است و باید مورد بازجویی قرار گیرد،‌ گفت: طالبان باید طبق منافع و خواسته دولت کابل و دهلی نو عمل کند. امنیت ما همان امنیت هندوستان است. ما خواستار تداوم دوستی با دولت اسلام‌ آباد هستیم اما آژانس اطلاعات این کشور نمی‌تواند نمونه خوبی برای افغانستان برای مقابله با شبه نظامیان باشد. به همین دلیل، همکاری در این زمنیه به هیچ وجه مورد قبول نیست.

انتهای پیام

کد N946270