تاثیر مخالفت کاردین با توافق هسته‌ای بر نحوه رای‌گیری کنگره

یک خبرگزاری آمریکایی گزارش داد: امیدهای کاخ سفید پس از مخالفت سناتور دموکرات برجسته، برای متوقف کردن چالش‌های کنگره‌ای بر سر توافق‌نامه‌ی هسته‌ای و استفاده نکردن اوباما، رییس‌جمهور آمریکا از حق وتو، از دست رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، بن کاردین، دموکرات برجسته از کمیته روابط خارجی سنا با بیان این که این توافق‌نامه به برنامه هسته‌ای ایران مشروعیت می‌بخشد با آن مخالفت کرد.

این اقدام کاردین بر نتیجه نهایی توافق هسته‌ای که به منظور جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی امضاء شد، تاثیری ندارد.

در حال حاضر کاخ سفید آرای کافی برای حفظ حق وتوی رییس‌جمهور را کسب کرده است.

با این حال کاخ سفید با حمایت‌های کنونی و حمایت‌های آتی به دنبال اهداف بیش‌تری در کنگره است و آن جلوگیری از انجام رای نهایی با فیلی‌باستر است.

با مخالفت کاردین دست‌یابی به این هدف سخت‌تر شد.

کاردین در مقاله‌ای در واشنگتن‌پست نوشت: این خطر حتمی است، اما من با بررسی‌های طولانی به توافق رای نخواهم داد.

با حمایت تعدادی از سناتورهای دموکرات و مخالفت تنها دو دموکرات از توافق هسته‌ای ایران رای کاردین بسیار حیاتی بود. به علاوه وی به عنوان عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا جزو نویسندگان قانون بازنگری توافق هسته‌ای ایران بود و به عنوان رهبر دموکرات یهودی وی تحت فشار زیادی از سوی جامعه یهودیان برای مخالفت با توافق هسته‌ای قرار داشت. اعلام نظر کاردین درست پس از حمایت مایکل بنت، سناتور دموکرات از کلورادو از توافق هسته‌ای اعلام شد.

با اعلام حمایت بنت حامیان این توافق را برای کسب 41 رای مورد نیاز به منظور انجام فیلی‌باستر و رای‌گیری نکردن نزدیک‌تر کرد با این حال مخالفت کاردین ممکن است کافی باشد تا سه رای مورد نیاز کشف نشود.

در مجلس نمایندگان نیز حدود 110 دموکرات از توافق هسته‌ای حمایت کرده‌اند و حدود 15 نفر نیز مخالفت آن هستند.

انتهای پیام

کد N946169