ردپای پلیس ترکیه در مرگ شهروند آمریکایی در فرودگاه استانبول

شهروند آمریکایی که سال 2013 پس از درگیری با پلیس در فرودگاه آتاتورک استانبول جان باخت، در تصاویر دوربین‌هایی که از این حادثه موجود است در حالی دیده می‌شود که بر اثر فشار ماموران پلیس برای روی زمین به حالت خفگی درآمده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، تریسی لین براون 48 ساله در آوریل 2013 از ازبکستان وارد فرودگاه آتاتورک شد.

براساس تصاویر دوربین‌ها، تریسی وارد اتاقی متعلق به کارمندان کنترل پاسپورت شده و پیش از خروج از آن با ماموران پلیس درگیر می‌شود.

این در حالی است که ماموران پلیس در شهادت‌های پیشین خود اعلام کرده بودند تریسی مدام از دفترش می‌پرسیده بسیار عصبانی بوده و از برقراری هرگونه ارتباط و تماس خودداری کرده است. شش دقیقه پس از آن، براون در حالی دیده می‌شود که به همان اتاق حمله می‌کند. براساس ادعاهای ماموران پلیس، وی تمامی کامپیوترها و وسایلی را که در آن اتاق بوده به سمتی پرت می‌کند. پس از آن تریسی یکی از ماموران را با قیچی زخمی می‌کند. آنطور که در فیلم‌ها مشخص است ماموران پس از این اتفاق به دستان او دستبند زده و به اتاق دیگری منتقل می‌کنند.

ماموران، براون را به یک صندلی می‌بندند اما او دستانش را بازمی‌کند. در واکنش هفت مامور پلیس، براون را مجبور به خوابیدن روی زمین کرده و دستانش را از پشت می‌بندند. به نظر می‌رسد که ماموران با استفاده از زانوی خود بر پاها و دستان براون به مدت 17 دقیقه فشار وارد می‌کنند.

ماموران حتی دکتر را به صحنه می‌آورند اما دکتر هیچ تماسی با براون برقرار نمی‌کند. براساس کیفرخواست او از گروه می‌خواهد تا به او آرامبخش تزریق کنند. چهار دقیقه پس از آن تیم پزشکی محل را ترک می‌کنند و چند دقیقه بعد با اعلام ماموران پلیس مبنی بر اینکه براون نبض ندارد دوباره در صحنه حاضر می‌شود عملیات احیاسازی هفت دقیقه بر روی براون انجام و پس از آن وی به بیمارستان منتقل می‌شود.

براون همان روز به بیمارستان دیگری منتقل می‌شود و 10 روز را در بخش ویژه بیمارستان دیگری می‌گذراند؛ جایی که او در 18 آوریل 2013 در آن جان می‌بازد.

در سه گزارش دادستان ترکیه آمده است که تقارن حمله ماموران به براون و مرگ وی اتفاقی بوده است.

این در حالی است که در گزارش این نهاد آمده است: علت مرگ براون فشار طولانی‌ مدت بر قفسه سینه و گردن وی بوده است.

در دو گزارش اولیه این حادثه به اقدامات پزشک حاضر در صحنه اشاره‌ای نشده است اما در تازه‌ترین گزارش این پرونده که در سال 2014 منتشر شد، پزشک مذکور به دلیل عدم تماس با بیمارش مورد سوال قرار گرفته است.

با ادامه تحقیقات دفتر دادستانی ترکیه دادخواستی را علیه 12 مامور پلیس و پزشک این پرونده مطرح کرد.

انتهای پیام

کد N946111