افشاگر اسرار هسته‌ای اسرائیل: برنامه هسته‌ای اسرائیل خطری برای جهان است

اسراييل

افشاگر اسرار هسته‌ای اسرائیل گفته است که تصمیمش برای تصویربرداری از تاسیسات دیمونا و افشای اطلاعات درباره این تاسیسات تنها دادن اطلاعات به شهروندان خاورمیانه، جهان و حتی مردم اسرائیل بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نوشته اورشلیم پست، موردخای وانونو، افشاکننده اطلاعات هسته‌ای اسرائیل در گفت‌وگو با شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی به عنوان اولین مصاحبه‌اش با رسانه‌های عبری‌زبان گفت که به تدریج در دوران کارش در دیمونا به خطرناک بودن برنامه تسلیحات هسته‌ای اسرائیل پی برده است.

وانونو در سال 1986 به جرم خیانت به 18 سال حبس به دلیل افشای برنامه هسته‌ای اسرائیل در تاسیسات دیمونا محکوم شد.سخنان آن زمان وی باعث شد کارشناسان به این نتیجه برسند که اسرائیل دراین تاسیسات مواد سوختی لازم برای تهیه 200 کلاهک هسته‌ای را دارد.

وی تاکید کرده که قصد دارد فعالیت‌های ضدهسته‌ای خود را دنبال کند و به دنبال زندگی در خارج از اسرائیل است.

وانونو پیش از این به رسانه‌های انگلیسی گفته بود: اسرائیل 200 بمب هسته‌ای ، هیدروژنی و نوترونی دارد. آنها نمی توانند این مساله را اعلام کنند، و نمی‌توانند هیچ کدام را از بین ببرند به همین دلیل وانونو را دستگیر می‌کنند.

وی در اولین گفتگوی خود با یک رسانه عبری گفت که از کار خود پشیمان نیست حتی اگر این کار به قیمت 18 سال زندگیش تمام شده باشد. وانونو گفت: مساله این نیست که آیا این کار ارزشش را داشت یا خیر بلکه مساله بر سر درستی و خوبی کاری است که من انجام دادم و مجازاتی که بابت آن متحمل شدم. من اطلاعاتی را که در اختیار داشتم افشا کرد چرا که هیچ کس دیگری نمی‌توانست این کار را بکند. به این نتیجه رسیدم که مردم خاورمیانه و جهان باید از وجود بشکه‌های مواد منفجره چه از لحاظ کیفیت و چه کمیت اطلاع داشته باشند. من این کار را به خاطر وانونو انجام ندادم وانونو تمام شد من این کار را برای کل مردم جهان انجام دادم. از جمله خود اسراییلی‌ها. من می‌دانم این عمل علیه شین بت و نیروهای ارتش بود .

افشاکننده اسرار هسته‌ای اسرائیل که پس از تکمیل محکومیت 18 ساله خود همچنان اجازه خروج از سرزمین‌های اشغالی را ندارد، می‌گوید می‌خواهد برای دیدار با همسر جدیدش به نروژ سفر کند.

وی گفت: من سه ماه پیش ازدواج کردم و همسرم در نروژ زندگی می‌کند؛ او در این کشور شاغل است و به همین دلیل نمی‌تواند به اینجا سفر کند.

وانونو در مصاحبه خود عنوان کرد، پس از سال‌ها کار در دیمونا و پیشرفت در شغلش توانسته بود به صورت پنهانی دوربینی را وارد این تاسیسات کرده و بدون اینکه شناسایی شود 58 عکس ازاین محل بگیرد.

وی در این باره گفت: من دیگر کاری با گذشته‌ام ندارم، هیچ رازی ندارم و می‌خواهم اینجا را ترک کنم. آنها باید به من اجازه خروج دهند تا بتوانم با همسرم به زندگی‌ام ادامه دهم.

وانونوی 60 ساله مدتی پیش از اینکه توسط عوامل موساد در رم بازداشت و به اسرائیل بازگردانده شود به دین مسیحیت گرویده بود.

با وجود اینکه او در سال 2004 آزاد شد اما در سال 2011 دادگاه عالی وی را به دلیل اینکه تهدیدی علیه امنیت ملی این رژیم محسوب می‌شود از سفرمنع کرد.

وانونو با وجود اینکه از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده است اما بارها با آنها به غیر از رسانه‌های اسرائیلی گفت‌وگو کرده است.

انتهای پیام

کد N945977