انتقاد «آیت‌الله مکارم‌» از تعطیلات زیاد حوزه

مرجع تقليد,مراجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‎الله مکارم‌شیرازی با انتقاد از ساعات کم تحصیلی در حوزه گفت: متاسفانه ساعات درسی در حوزه کم است و تعطیلات نیز زیاد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در مراسم آغاز سال تحصیلی در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) افزود: بنده با سفارش به مدیران این مدرسه مقرر کردم که ساعات آموزشی این مدرسه زیاد و تعطیلات آن کم باشد تا بهره علمی طلاب نیز بالاتر برود.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز شرایط بسیار خوبی برای تحصیل طلاب وجود دارد که باید قدردان این موقعیت و جوانی خویش باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به فضیلت علم آموزی در دین افزود: خداوند در دو آیه به خوبی فضیلت علم را مد نظر قرار می‎دهد که اولین آن مختص به آیه 12 سوره طلاق است که خداوند فرمودند که زمین و آسمان و آفرینش را برای آگاه شدن مردم به علم خدا آفریده است.

وی گفت: خداوند در آیه ابتدایی سوره علق نیز به خوبی به این بحث اشاره می‌کند که پس از آفرینش انسان و نعمت آفرینش، نعمت علم بالاترین نعمت خداوند بر بندگان است که باید شاکر این نعمت باشند.

وی اظهار کرد: امام علی(ع) در حدیثی بسیار زیبا، به آثار و برکات علم اشاره می‎کند؛ حضرت امیر(ع) برکات علم را در چند وجه بیان می‎‌کند که نخستین وجه آن تواضع است.

وی خاطرنشان کرد: امام علی(ع) در ادامه به برکات دیگر علم اشاره می‎کند که در آن برکاتی چون تقوا، پرهیز از گناه، پیروی از حق، افزایش محبت بین برادران و گوش دادن به سخن علما ذکر شده است.

این مرجع تقلید بیان کرد: امروز دوره‎ای است که مکتب اهل بیت(ع) و اسلام بالاترین هجمات را علیه خود می‎بیند و طلاب علوم دینی بخشی از سنگر مقاومت در مقابل این هجمات را تشکیل می‎دهند و به همین خاطر باید در این عرصه‎ها کوشا باشند.

وی گفت: خوشبختانه امروز فقه و اصول به عنوان دو علم اصلی در حوزه تدریس می‎شود و امیدواریم که این دو علم توسعه یابد تا بتوانیم در چنین مدرسه‎هایی مثل امام کاظم(ع) پس از یک دوره تدوین شده، مجتهد کامل تربیت کنیم.

آیت‎الله مکارم‌شیرازی بیان کرد: طلاب باید اصولی را در زندگی طلبگی خود رعایت کنند و بدانند که تنها در سایه رعایت این اصول است که به موفقیت خواهند رسید که اولین آن نظم است.

وی گفت: اگر طلاب نظم نداشته باشند در حقیقت برخلاف مدار این هستی حرکت می‎کنند که قطعا ره به جایی نخواهند برد؛ دومین نکته‎ای که باید رعایت کنند سعی و تلاش است زیرا بدون سعی و تلاش هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد؛ مثل مراجع و بزرگان دین که همگی در سایه همین تلاش به این مراتب رسیدند.

این مرجع تقلید بیان کرد: نکته بعدی و بسیار مهمی که در زندگی طلاب باید رعایت شود، اصل تقوا و خلوص است زیرا اگر کاری بدون خلوص انجام شود هیچ ارزشی نخواهد داشت و هیچ اتفاق خوبی نیز در پرتو آن علم برای انسان روی نخواهد داد.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این مراسم، حجت‎الاسلام والمسلمین رهنما مدیر آموزش این مدرسه تصریح کرد: مدرسه تخصصی فقه و اصول امام کاظم(ع) امسال با 90 ورودی کار خود را آغاز کرده است.

وی گفت: هم اکنون 24 استاد در این مدرسه کار آموزش و پرورش و مشاوره تحصیلی را عهده دار هستند و امیدواریم با افزایش ساعات درسی در این مدرسه که بالاتر از میزان فعلی در حوزه است، تلاشی نو در بهره وری از ساعات طلاب داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N945877