انتقاد «آیت‌الله مکارم‌» از تعطیلات زیاد حوزه

مرجع تقليد,مراجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‎الله مکارم‌شیرازی با انتقاد از ساعات کم تحصیلی در حوزه گفت: متاسفانه ساعات درسی در حوزه کم است و تعطیلات نیز زیاد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در مراسم آغاز سال تحصیلی در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) افزود: بنده با سفارش به مدیران این مدرسه مقرر کردم که ساعات آموزشی این مدرسه زیاد و تعطیلات آن کم باشد تا بهره علمی طلاب نیز بالاتر برود.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز شرایط بسیار خوبی برای تحصیل طلاب وجود دارد که باید قدردان این موقعیت و جوانی خویش باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به فضیلت علم آموزی در دین افزود: خداوند در دو آیه به خوبی فضیلت علم را مد نظر قرار می‎دهد که اولین آن مختص به آیه 12 سوره طلاق است که خداوند فرمودند که زمین و آسمان و آفرینش را برای آگاه شدن مردم به علم خدا آفریده است.

وی گفت: خداوند در آیه ابتدایی سوره علق نیز به خوبی به این بحث اشاره می‌کند که پس از آفرینش انسان و نعمت آفرینش، نعمت علم بالاترین نعمت خداوند بر بندگان است که باید شاکر این نعمت باشند.

وی اظهار کرد: امام علی(ع) در حدیثی بسیار زیبا، به آثار و برکات علم اشاره می‎کند؛ حضرت امیر(ع) برکات علم را در چند وجه بیان می‎‌کند که نخستین وجه آن تواضع است.

وی خاطرنشان کرد: امام علی(ع) در ادامه به برکات دیگر علم اشاره می‎کند که در آن برکاتی چون تقوا، پرهیز از گناه، پیروی از حق، افزایش محبت بین برادران و گوش دادن به سخن علما ذکر شده است.

این مرجع تقلید بیان کرد: امروز دوره‎ای است که مکتب اهل بیت(ع) و اسلام بالاترین هجمات را علیه خود می‎بیند و طلاب علوم دینی بخشی از سنگر مقاومت در مقابل این هجمات را تشکیل می‎دهند و به همین خاطر باید در این عرصه‎ها کوشا باشند.

وی گفت: خوشبختانه امروز فقه و اصول به عنوان دو علم اصلی در حوزه تدریس می‎شود و امیدواریم که این دو علم توسعه یابد تا بتوانیم در چنین مدرسه‎هایی مثل امام کاظم(ع) پس از یک دوره تدوین شده، مجتهد کامل تربیت کنیم.

آیت‎الله مکارم‌شیرازی بیان کرد: طلاب باید اصولی را در زندگی طلبگی خود رعایت کنند و بدانند که تنها در سایه رعایت این اصول است که به موفقیت خواهند رسید که اولین آن نظم است.

وی گفت: اگر طلاب نظم نداشته باشند در حقیقت برخلاف مدار این هستی حرکت می‎کنند که قطعا ره به جایی نخواهند برد؛ دومین نکته‎ای که باید رعایت کنند سعی و تلاش است زیرا بدون سعی و تلاش هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد؛ مثل مراجع و بزرگان دین که همگی در سایه همین تلاش به این مراتب رسیدند.

این مرجع تقلید بیان کرد: نکته بعدی و بسیار مهمی که در زندگی طلاب باید رعایت شود، اصل تقوا و خلوص است زیرا اگر کاری بدون خلوص انجام شود هیچ ارزشی نخواهد داشت و هیچ اتفاق خوبی نیز در پرتو آن علم برای انسان روی نخواهد داد.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این مراسم، حجت‎الاسلام والمسلمین رهنما مدیر آموزش این مدرسه تصریح کرد: مدرسه تخصصی فقه و اصول امام کاظم(ع) امسال با 90 ورودی کار خود را آغاز کرده است.

وی گفت: هم اکنون 24 استاد در این مدرسه کار آموزش و پرورش و مشاوره تحصیلی را عهده دار هستند و امیدواریم با افزایش ساعات درسی در این مدرسه که بالاتر از میزان فعلی در حوزه است، تلاشی نو در بهره وری از ساعات طلاب داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N945877

وبگردی