مقام سابق برزیل رسما به فساد مالی متهم شد

دادستان‌های فدرال برزیل، "خوزه دیرکو"، رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق این کشور را به خاطر ایفای نقش در یک پرونده فساد گسترده در شرکت نفت «پتروبراس» به فساد، کلاهبرداری و پولشویی متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این پرونده 16 تن دیگر از جمله خوآئو واکاری نتو، خزانه‌دار سابق حزب حاکم «کارگران» برزیل و رناتو دی سوزا دوکو، رئیس سابق بخش سهام شرکت پتروبراس نیز متهم شده‌اند.

دیرکو عالی‌رتبه‌ترین عضو حزب حاکم است که در ارتباط با این پرونده بازداشت شده است.

دیرکو بین سال‌های 2003 تا 2005 میلادی به عنوان رئیس دفتر لوئیز ایناسیو لولا دسیلوا، رئیس‌جمهور سابق برزیل خدمت کرد. وی اوایل اوت سال جاری میلادی در خانه‌اش بازداشت شد و در حال حاضر به خاطر مشارکت در توطئه پرداخت پول در ازای جمع‌آوری رای در کنگره که 10 سال پیش رخ داده به عنوان بخشی از حکم حبس 11 ساله‌اش در حبس خانگی به سر می‌برد.

دادستان‌ها گفتند، دیرکو مغز متفکر نقشه دریافت پورسانت در شرکت پتروبراس بوده و در حالی که ریاست دفتر رئیس‌جمهور را به عهده داشته، رشوه گرفته و حتی پس از آنکه در اواخر سال 2013 میلادی به خاطر رسوایی خرید رای در حبس خانگی قرار گرفت، به دریافت کمیسیون از جانب مقاطعه‌کاران ادامه داده است.

به گفته دادستان‌ها، پرونده فساد در پتروبراس شامل دو میلیارد دلار رشوه و دیگر پول‌های غیرقانونی است. ظاهراً بخشی از این پول به خزانه مبارزات انتخاباتی حزب حاکم و متحدانش واریز شده است.

این پرونده همچنین شامل پرداخت رشوه به مدیران اجرایی پتروبراس برای گرفتن قراردادهای بزرگ بوده است.

انتهای پیام

کد N945867