مشارکت آلمان و سوئد در کنار آمریکا در عملیات کشتار شبه نظامیان در افغانستان

به گفته منابع، دو متحد اروپایی - آمریکایی با وجود ممنوعیت‌های قانونی مستقیما در عملیات موسوم به "تصمیم برای قتل شبه نظامیان در افغانستان" مشارکت دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز،‌ این عملیات که معمولا حملات هوایی و پهپادی را در برمی‌گیرد از سوی مقامات آمریکایی به عنوان یکی از آخرین ماموریت‌های مشترک نیروهای آمریکایی در افغانستان معرفی شده‌ است.

با این حال برخی از این حملات به دلیل اینکه خشونت آمیزتر از آن چیزی است که در توافق امنیتی مطرح شده است مورد سوال قرار می‌گیرند.

در این میان با وجود اینکه سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در افغانستان اعلام کرده است به جز آمریکا هیچ کشوری در حمله به شبه نظامیان دست ندارد، دو تن از مقامات ارشد غربی معتقدند این مساله محل مناقشه بوده و بین ارتش آمریکا و متحدانش چه در ناتو و چه خارج از آن ایجاد تنش کرده است.

به گفته این مقامات، آلمان به عنوان یکی از اعضای ناتو و سوئد به عنوان کشوری خارج از آن به صورت مستقیم در این حملات نقش دارند. این در حالی است که کشوری مثل آلمان از نظر قانونی از شرکت در عملیات نظامی تهاجمی منع شده است.

تصمیم گیری درباره انجام حملات مرگبار در اتاقی در مقر این ائتلاف در کابل اتخاذ می‌شود؛ جایی که هدف گیری افرادی که از نظر ارتش آمریکا دشمن محسوب می‌شوند مورد نظارت قرار می‌گیرد.

به گفته یکی از مقامات آگاه که خواست نامش فاش نشود، آنها دور یک میز جمع شده و می‌گویند اگر زن و بچه دیدید دستان خود را بالا بگیرید. در این تصمیم گیری مقامات آلمانی و سوئدی که قرار نیست در این عملیات ضد تروریستی مشارکت داشته باشند، دخیل هستند. این در حالی است که بسیاری از مقامات ناتو از این اتفاق ناخرسند هستند.

یکی دیگر از مقامات غربی که او نیز خواست نامش فاش نشود در این باره می‌گوید: این عملیات آخرین چیزی است که ناتو تمایل خواهد داشت در آن نقش داشته باشد اما آمریکایی‌ها به نظر می‌رسد می‌خواهند همه را در آن دخیل کنند. به نظر من آمریکایی‌ها می‌خواهند به این حملات جنبه سیاسی دهند.

انتهای پیام

کد N945843