مقامات تاجیکستان معاون سابق وزیر دفاع را عامل حمله اخیر معرفی کردند

دست‌کم 17 تن در حمله مهاجمان به ایستگاه‌های پلیس و فرودگاهی در تاجیکستان کشته شدند؛ حمله‌ای که نگرانی‌هایی درباره افزایش خشونت‌ها در این کشور فقیر آسیای مرکزی ایجاد می‌کند. مقامات تاجیکستان معاون وزیر دفاع پیشین این کشور را که پیشتر از کار برکنار شده بود، عامل این حمله معرفی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، وزارت کشور تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، در حمله صبح روز گذشته مهاجمان دست‌کم 8 پلیس و 9 تن از مهاجمان کشته شدند.

تنش‌ها در تاجیکستان پس از اعلام ممنوع‌الفعالیتی تنها حزب رسمی اسلام‌گرای این کشور و ضرب و شتم یک دانشجوی 23 ساله از سوی پلیس به شدت افزایش یافته است.

درگیری‌های روز گذشته سفارت آمریکا در این کشور را مجبور کرد تا درهای خود را ببندد و نسبت به ادامه و افزایش خشونت‌ها هشدار دهد.

اولین حمله از مجموعه حملات روز گذشته علیه ایستگاه پلیسی در شهر وحدت در 12 مایلی دوشنبه جایی که دانشجوی مذکور مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، رخ داد. چند ساعت پس از این حمله دو تن از اعضای نیروی ویژه وزارت کشور و یک پلیس راهنمایی و رانندگی در حمله‌ای دیگر نزدیک فرودگاه دوشنبه کشته شدند.

مقامات تاجیکستان، "عبدالحلیم نظرودا" معاون سابق وزیر دفاع این کشور را که پیشتر از کار برکنار شده بود و از اعضای یک حزب ممنوع‌الفعالیت شده بود، عامل این حمله معرفی کرده‌اند.

تاجیکستان با هشت میلیون نفر جمعیت یکی از کشورهای سابق عضو اتحادیه جماهیر شوروی است که با افغانستان مرز مشترک دارد.

انتهای پیام

کد N945670