بیروت پرتقالی شد/ دهها هزار لبنانی فریاد لیبک یا نصرالله سر دادند

ایرنا نوشت: دهها هزار پرتقالی پوش طرفدار حزب جریان آزاد ملی در پاسخ به فراخوان ژنرال « میشل عون » رییس فراکسیون تغییر و اصلاح در مجلس لبنان با شرکت در تظاهراتی بزرگ و مسالمت آمیز، دریایی پرتقالی در وسط بیروت تشکیل داده و خواستار مبارزه با فساد شدند.

 در این تظاهرات که شامگاه جمعه در میدان شهدای بیروت برگزار شد، هواداران پرتقالی پوش (نارنجی پوش) جریان آزاد ملی از شمال ، جنوب و شرق لبنان خود را به پایتخت رسانده و بر حمایت خود از مقاومت درمقابل دشمنان صهیونیستی و تکفیری تاکید کردند.
تظاهرات هواداران جریان آزاد ملی به طور رسمی ساعت 19 جمعه و بعداز نواخته شدن سرود های ملی لبنان و این جریان و با فریادهای « لبیک یا نصرالله و لبیک یا ژنرال عون» آغاز شد.

براساس این گزارش، هنگام پخش اذان مغرب شرکت کنندگان در این تظاهرات به نشانه احترام، برنامه های خود را متوقف و با خاتمه پخش اذان برنامه ها را از سرگرفتند. سمیر صفیر یک هنرمند لبنانی احترام تظاهرکنندگان به اذان را ستود و آن را دلیلی بر پیشرفت مردم لبنان دانست.

تعداد زیادی از هواداران حزب جریان آزاد ملی به دلیل ترافیک سنگین و قفل شدن خیابان ها و همچنین اجرای ترتیبات امنیتی سختگیرانه موفق نشدند خود را به میدان شهدای بیروت برسانند. تعدادی از تظاهرکنندگان پرچم های حزب الله، جنبش امل و ارتش لبنان را به همراه داشتند.
ده ها هزار شرکت کننده در این تظاهرات بزرگ ، خواستار انتخاب رییس جمهوری سیزدهم لبنان با رای مستقیم مردم ، تصویب قانون انتخابات، برگزاری انتخابات عادلانه پارلمانی براساس نسبت جمعیت و مشارکت همه لبنانی ها در اداره امور کشورشان شدند.
لبنان 468 روز است که رییس جمهوری ندارد.
تظاهرکنندگان خواستار پایان بحران هایی مانع کمبود آب و برق و جمع آوری زباله ها شدند و برخی سیاستمداران فاسد را عامل این بحران ها دانستند و بر بازخواست و مجازات آنها تاکید کردند.
این تظاهرات یک هفته قبل از تشکیل نشست گفت وگوی احزاب لبنانی برگزار شد.
فراخوان نبیه بری رییس مجلس لبنان برای مشارکت روسای فراکسیون های پارلمانی در نشست گفت وگوها با استقبال بیشتر احزاب لبنانی از جمله حزب الله و جریان آزاد ملی مواجه شده است.
تعدادی از اعضای برجسته حزب جریان آزاد ملی در جمع تظاهرکنندگان که حامل پرچم های لبنان و این حزب و تصاویر ژنرال عون بودند، سخنرانی کردند.
تعدادی از تظاهرکنندگان حامل پرچم های حزب الله ، جنبش امل و ارتش لبنان بودند.
این سومین تظاهرات حزب جریان آزاد ملی در دو هفته گذشته بود و به باور ناظران ژنرال عون موفق شد به ویژه با برگزاری تظاهرات بزرگ شامگاه جمعه پیام خود را به « مخالفان عاقل» برساند.
ناظران معتقدند که مخالفان ژنرال عون امروز پایگاه و جایگاه نخست او در میان مسیحیان لبنان را بیشتر لمس و درک کرده اند.


 آغاز اصلاحات در لبنان

براساس این گزارش ژنرال عون در سخنانی از طریق ویدئو کنفرانس از شرکت کنندگان در این تظاهرات بزرگ و اجابت فراخوانش قدردانی کرد و گفت که به ملت بزرگ لبنان افتخار می کند.
ژنرال عون که به دلیل گرفتگی صدا ، سخنان خود را کوتاه کرد، اظهارداشت: این تظاهرات سرآغاز اصلاحات در لبنان و بازگشت به تاریخ با عظمت آن است.
وی خاطرنشان کرد: لبنانی ها با اخلاق و همبستگی خود از کشورشان محافظت خواهند کرد.

 رییس جمهور لبنان باید معادله طلایی را درک کند

جبران باسیل وزیر امور خارجه و رییس جدید منتخب حزب جریان آزاد ملی، هدف فراخوان ها برای حضور در خیابان را دفاع از موجودیت ، مطالبه برحق مشارکت منصفانه لبنانی ها در اداره امور کشورشان و مقابله با دسیسه هایی اعلام کرد که برای کنار زدن مسیحیان و دور کردن آنها از مناصب کلیدی شکل گرفته اند.
وی تصریح کرد: ما خواستار انتخاب رییس جمهوری پاکدست توسط مردم هستیم تا با حمایت مردمی و قانونی بتواند با استقلال و آزادانه تصمیم بگیرد و با فساد مبارزه کند.
باسیل خاطرنشان کرد: کشوری می خواهیم که درسیطره عناصر فاسد نباشد، اعضای مجلس آن دوره نمایندگی خود را تمدید نکنند و مردم آن از آب ، برق و بهداشت بهره مند باشند. رییس حزب جریان آزاد ملی تاکید کرد: دیگر اجازه نمی دهیم مردم پول برق را بپردازند اما از آن محروم باشند و اگر بر محروم کردن ما از حقوقمان اصرار کنند در مقابل آنها خواهیم ایستاد.
وزیر امور خارجه لبنان گفت: لبنانی ها نباید برای کسب حمایت از خود به خارج پناه ببرند زیرا کشورهایی که خود را قیم لبنان می دانند، نمی توانند بدون تمایل مردم ، ثبات لبنان را تامین کنند.
باسیل افزود: ما رییس جمهوری چوبین و نخست وزیری که وابسته باشد، نمی خواهیم.
وی خطاب به شرکت کنندگان در این تظاهرات با تاکید به اینکه رییس جمهوری لبنان باید معادله طلایی « ارتش، ملت و مقاومت» را درک کند، خاطرنشان کرد: شما خواستار مقاومت و مبارزه با تروریسم هستید و با فریادها و مقاومت خود به زودی لبنان را آزاد می کنید.
رییس حزب جریان آزاد ملی خاطرنشان کرد: ما خواستار آزادی لبنان از سیطره و قیمومیت برخی کشورها و بازگشت پناهجویان به کشورهایشان هستیم تا لبنان برای لبنانی ها باشد.
جبران باسیل تصریح کرد: به زودی فراخوان مشارکت لبنانی ها در تظاهراتی دیگر در میدان الشعب در منطقه بعبدا پایتخت لبنان اعلام خواهد شد و آن روز شاهد یک سونامی مردمی خواهیم بود.
وزیر امور خارجه لبنان اظهارداشت: ما با هر اقدامی که مسلمانان و مسیحیان لبنان را می شکند، مخالف هستیم.
ابراهیم کنعان عضو فراکسیون اصلاح و تغییر در مجلس لبنان نیز این تظاهرات را پل عبور به سوی مرحله کسب حقوق مصادره شده، تصمیم گیری مردم از طریق صندوق های رای دانست.
نبیل نقولا دیگر عضو پارلمان لبنان هم تاکید کرد: جریان آزاد ملی خواستار انتخاب رییس جمهوری توسط لبنانی ها است و نه از طریقی که شورای امنیت سازمان ملل متحد مشخص می کند.
پیر رفول هماهنگ کننده جریان آزاد ملی لبنان از شرکت کنندگان در این تظاهرات از جمله هیات های مختلف به ویژه هیات جنبش امل لبنان قدردانی کرد.

 وخیم شدن وضعیت جسمانی یک شهروند لبنانی معترض

براساس این گزارش، جمعه شب وضعیت جسمانی یک تن ازشهروندان لبنانی که در محل وزارت محیط زیست لبنان
دست به اعتصاب غذا زده اند، وخیم شد و نیروهای صلیب سرخ او را برای درمان به بیمارستان منتقل کردند.
تعدادی از شهروندان لبنانی دراعتراض به ناتوانی دولت لبنان در حل بحران هایی مانند کمبود آب و برق و جمع آوری زباله ها در مقابل وزارت محیط زیست دست به اعتصاب غذا زده اند.
این معترضان تاکید کرده اند که تا زمان استعفای محمد الشمنوق وزیر محیط زیست به اعتصاب غذای خود ادامه می دهند.

52261

کد N945642