حملات بوکوحرام 1/ 2 میلیون بی‌خانمان در نیجریه برجای گذاشته است

نیجریه

سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد، در جریان حملات مداوم و دامنه دار بوکوحرام در نیجریه بیش از 1 / 2 میلیون تن از شمال شرق این کشور گریخته و بی خانمان شده اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان بین المللی مهاجرت مستقر در ژنو، با اشاره به رشد چشمگیر بی خانمانی و آوارگی مردم در نیجریه به دلیل حملات بوکوحرام اعلام کرد، پیشتر این تعداد تنها 5 / 1 میلیون تن بود اما در حال حاضر 1 / 2 میلیون آواره نیجریه ای وجود دارند که به دلیل اقدامات بوکوحرام در شش سال گذشته از خانه های خود فرار کرده اند.

اما آژانس مدیریت بحران نیجریه علل دیگر را عامل فرار ساکنان نیجریه توصیف کرده و آورده است که درگیری ها و نزاع های میان قبایل و بازگشت نیجریایی هایی که قبلا کشور را ترک گفته بودند،‌ از دیگر علت های فرار مردم به ویژه در شمال شرق کشور است.

محمدو بوهاری، رییس جمهوری تازه منتخب نیجریه که در چند روز آتی 100 روز نخست ریاست جمهوری اش پایان می یابد، قول داده تا کارهای بیشتری را برای مقابله با شبه‌نظامیان بوکوحرام انجام دهد اما از زمان روی کار آمدن وی در 29 مه سال جاری میلادی، تاکنون بیش از 1000 تن در جریان حملات این گروه شبه‌نظامی جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت در گزارشی با اشاره به افزایش این حملات از سوی بوکوحرام عنوان کرد:‌ افزایش اخیر حملات شبه نظامیان کاملا مشهود است. این روند باعث می شود تا بوکوحرام به راحتی به استان استراتژیک بورنو که جمعیت بی‌خانمان‌ها در آن در حال حاضر بیش از 6 / 1 میلیون تن است، دسترسی پیدا کند.

این سازمان در ادامه آورده است:‌ این آمار جدید نشان دهنده افرادی است که در داخل نیجریه بی خانمان و آواره شده اند. همچنین ما از دولت این کشور و جامعه بیم الملل می خواهیم تا به سرعت راهکاری را برای مقابله با حملات بیشتر این گروه و رویارویی با قحطی و کمبود مواد غذایی مورد نیاز بی خانمان ها بیندیشند.

رییس سازمان بین المللی مهاجرت در امور نیجریه گفت: بسیاری از این بی خانمان ها در جوامع داخلی این کشور میزبان هستند و به شدت به مواد غذایی و سرپناه نیاز دارند. بنابراین، ضرورت دارد تا هرچه سریعتر این کمک ها به دست این افراد برسد.

انتهای پیام

کد N945590