موافقت انصارالله یمن با سند سازمان ملل برای حل بحران/ جنگ قدرت در دولت مستعفی بالا گرفت

یمن

انصارالله یمن موافقت خود را با سند فرستاده سازمان ملل به این کشور برای حل بحران یمن که شامل بندهایی از جمله توقف دائم خشونت‌ها و عقب‌نشینی تمامی گروه‌های مسلح از شهرهای یمن است، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المیادین، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در ادامه تلاش‌هایش برای حل بحران این کشور سند اصلاح شده‌ای را در این خصوص به انصارالله یمن ارائه کرد که انصارالله اعلام کرده با این سند موافق است.

بنا به گزارش این شبکه خبری جنبش انصارالله در حال حاضر در مسقط منتظر تصمیم عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور فراری یمن و ریاض نسبت به ساختار نهایی این سند است؛ سندی که شامل ضمانت‌های بین المللی است.

از جمله بندهای مهم این سند پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله قطعنامه 2216 درباره یمن براساس مکانیسم اجرایی، توقف دائم و فراگیر خشونت‌ها از سوی تمامی طرف‌ها و عقب نشینی تمامی گروه‌ها و شبه نظامیان مسلح از شهرهای یمن، لغو محاصره دریایی، زمینی و هوایی یمن، توافق با نظارت بی طرفانه سازمان ملل بر ابزار اجرایی که بر آن توافق خواهد شد، احترام به قوانین انسانی سازمان ملل و حمایت از غیرنظامیان، آزادی بازداشت شدگان، تسهیل روند کمک‌رسانی به یمنی‌ها، بازگشت دولت مستعفی یمن به شکل توافقی و انجام فعالیت خود برای دو ماه به عنوان دولت موقت طوری که طی این دو ماه دولت وحدت ملی تشکیل شود، از سرگیری مذاکرات میان طرف‌های یمنی با نظارت سازمان ملل و پایبندی تمامی طرف‌ها به تحویل سلاح خود به دولت براساس نتایج مذاکرات ملی.

احتمال استعفای معاون منصور هادی

همچنین به گفته منابع آگاه در حال حاضر اختلافات میان هادی و خالد بحاح، نخست وزیر مستعفی یمن بالا گرفته است و بحاح قصد دارد از سمت خود به عنوان معاون منصور هادی استعفا دهد.

انتهای پیام

کد N945561