از سوی دین‌پرست انجام شد

تشریح دستاوردهای سفر وزیر کشور به افغانستان

وزير کشور,افغانستان,ایران و افغانستان

قائم مقام وزیر کشور در امور بین الملل دستاوردهای سفر وزیر کشور به افغانستان را تشریح کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دین پرست در این باره گفت: دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی که در یک سفر دو روزه به کابل سفر کرده بود پس از شرکت در کنفرانس بین المللی همکاری اقتصادی برای افغانستان و دیدار با رئیس جمهور، رئیس هیأت اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان و دیگر مقامات ارشد افغانستان، غروب جمعه وارد تهران شد.

وی ادامه داد: وزیر کشور در این سفر علاوه بر ملاقات با اشرف غنی رئیس جمهور و دکتر عبدالله رئیس اجرائی دولت افغانستان در دیدارهای جداگانه با ربانی؛ وزیر امور خارجه، اتمر؛ مشاور امنیت ملی، نورالدین علومی؛ وزیر امور داخله، سید حسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان و همچنین وزیر مالیه افغانستان، آخرین شرایط منطقه ای و روند همکاری های دو کشور را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد.

دین پرست افزود: از مهمترین موضوعات مورد بحث در ملاقات های وزیر کشور در کابل می توان به ضرورت ساماندهی اتباع افغانی مقیم ایران و بویژه اتباع غیر مجاز، تشکیل کمیته های تخصصی و زیر مجموعه های کمیسیون مشترک همکاری های دو جانبه از جمله کارگروه های زیر مجموعه کمیته های اقتصادی وامنیتی مشترک اشاره کرد.

بنا بر اعلام رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، در جریان سفر وزیر کشور همچنین تاریخ 19 آبان ماه سال جاری برای برگزاری پنجمین نشست کمیسون همکاری های مشترک دو کشور تعیین شد.

دین پرست افزود: گسترش همکاری‌های دو جانبه در جهت مبارزه جدی‌تر با قاچاق مواد مخدر، بررسی زمینه‌های موجود برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور در بخش‌های معدن، پتروشیمی و افزایش میزان صادرات و واردات محصولات تولیدی بین دو کشور و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی و ترانزیت کالا از جمله مباحث مورد رایزنی دکتر رحمانی فضلی در ملاقات با مسؤولان ارشد افغانستان بود.

وی اظهار کرد: توسعه همکاری های پلیسی و انتظامی در زمینه‌هایی چون انتقال و تبادل اطلاعات و تجربیات و برنامه های آموزشی از دیگر محورهای مذاکرات وزیر کشور در کابل بود.

قائم مقام وزیر کشور در امور بین الملل خاطر نشان کرد: تأکید بر افزایش فعالیت‌ها و اقدامات منتهی به کنترل هرچه مناسب‌تر مرزهای مشترک دو کشور با هدف جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و انسان و همچنین بررسی اختلافات جزئی موجود در مرز مشترک دو کشور از مباحث مطرح در این دیدار‌ها بود.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، تقویت همکاری‌های ایران و افغانستان در مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری و همچنین گسترش فعالیت‌های گمرکی و بازگشائی بازارچه‌های مرزی مصوب را از دیگر محورهای مذاکرات رحمانی فضلی و مقامات افغانستانی بر شمرد.

بر اساس این گزارش، معاونین امنیتی انتظامی و هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور، قائم مقام وزیر کشور در امور بین الملل و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت وزیر کشور را در سفر به کابل همراهی کردند.

انتهای پیام

کد N945440