لبنانی ها برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را خواستار شدند

سیاسی

معترضان در پایتخت لبنان با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از «میشل عون» خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، هزاران نفر از مردم بیروت روز جمعه برای حمایت از «میشل غون» رهبر جریان ملی آزاد لبنان به خیابانها ریختند و خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شدند.

مردم در شعارهای خود خواستار پایان یافتن بحران اخیر در لبنان شدند که پارلمان و دولت را به حالت فلج درآورده است. طرفداران عون با در دست داشتن پرچم هایی به رنگ نارنجی به نشانه حمایت از جریان ملی آزاد، شعار اتحاد سر دادند.

بر این اساس «جربان باسیل» وزیر خارجه و یکی از رهبران این جنبش در جمع معترضان لبنانی گفت: مردم لبنان می خواهند رئیس جمهور را خودشان انتخاب کنند. طبق قانون اساسی لبنان رئیس جمهور توسط پارلمان انتخاب می شود که معمولاً بر اساس اکثریت آرای احزاب انجام می گیرد.

این در حالی است که از سال گذشته که دوره ریاست جمهوری «میشل سلیمان» به پایان رسیده نمایندگان برای انتخاب رئیس جمهور جدید به توافق نرسیده اند. در راهپیمایی جمعه، تظاهرات کنندگان بازگشت میشل عون را به قدرت خواستار شدند که نمایندگان پارلمان نتوانستند برای انتخاب وی به اجماع برسند.

گفتنی است مخالفان «تمام سلام» نخست وزیر لبنان را متهم می کنند که قدرت را برای رئیس جمهور فعلی حفظ کرده است. طی هفته های گذشته تظاهرات در اعتراض به عدم جمع آوری زباله ها در بیروت به بحران سیاسی این کشور دامن زده است.