وزیر خارجه چک ، از پراگ به اصفهان رفت

وزیر خارجه جمهوری چک ساعتی پیش با پرواز مستقیمی از پراگ وارد اصفهان شد و مورد استقبال رسول زرگر استاندار این استان ،قرار گرفت .

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایسنا« لوبو میر زائورالک» در راس هیات تجاری 70 نفره به ایران سفر کرده است .

او و هیات همراهش به مدت یک روز در اصفهان خواهند بود و در طول این مدت ضمن بازدید از آثار تاریخی اصفهان با تجار اصفهانی در اتاق بازرگانی این شهر دیدار خواهند کرد .

وزیر امور خارجه جمهوری چکدر راس یک هیات تجاری سفری چهار روزه از 13 تا 16 شهریور ماه به ایران خواهد داشت.

لوبو میر زائورالک در این سفر با تعدادی از مقامات کشورمان از جمله همتای ایرانی خود دیدار می‌کند.

طبق آنچه که رسانه ها اعلام کرده‌اند مدیران شرکت‌های فعال در زمینه ساخت هواپیمای باری و قطعات آن، خدمات توریستی و گردشگری، تولیدات دارویی، حمل و نقل کالا، حفاری و خدمات اکتشاف نفت و گاز، ماشین آلات تراش و تجهیزات معدن، تامین کننده تجهیزات ماشین آلات خودرو، نیروگاه و راه آهن در جمهوری چک از جمله افراد حاضر در این هیات تجاری محسوب می‌شوند.

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران اردیبهشت ماه سال جاری در سفر به جمهوری چک با اشاره به ایجاد زمینه های گسترش و توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور، گفت: طی سالهای اخیر حجم مبادلات تجاری و روابط دو طرف بشدت کاهش یافته و برای توسعه همکاری‌ها، دو کشور تلاش می کنند.

مبادلات تجاری بین ایران و چک در سال گذشته به حدود 24 میلیون دلار رسید که سهم طرف چک پنج برابر صادرات ایران ذکر شد.

به گزارش پراگ مانیتور، چندی پیش وزیر خارجه جمهوری چک در واکنش به توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی، تصریح کرد: امضای این توافقنامه بین المللی احتمالا منجر به سفر مقام های دولتی چک به تهران خواهد شد.

وی افزود: این توافقنامه فرصت های جدیدی را در روابط دو جانبه باز خواهد کرد. مشاوره و رایزنی در سطح معاونان وزیر دو کشور اخیرا آغاز شده و این رایزنی ها از طریق هیات های پارلمانی و تجار و بازرگانان دو کشور ادامه داشته است. امضای این توافقنامه، انگیزه ای برای یک سفر احتمالی در سطح دولتی به ایران خواهد شد.

انتهای پیام

کد N945333