گزارش ایسنا از دیدارهای وزیر کشور با مقامات افغانستان

بازگشت اتباع و رفع اختلافات مرزی محور رایزنی‌های رحمانی فضلی و اشرف غنی

سیاسی

وزیر کشور ایران تاکید کرد که خدشه‌دار شدن امنیت هر یک از کشورهای منطقه به امنیت همه این کشورها خدشه وارد می‌کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور که برای شرکت در اجلاس همکاری‌های اقتصادی برای افغانستان به کابل سفر کرده است در دیدار با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان با ارائه تحلیلی از تحولات منطقه، به سوء استفاده عناصر افراطی و گروه‌های تروریستی از دو عامل فقر و جهل در بین مردم منطقه و به‌ویژه کشورهای اسلامی و سربازگیری با سوء استفاده از این شرایط اشاره کرد و همکاری مشترک برای اصلاح این شرایط را با اهمیت برشمرد.

او نگاه جمهوری اسلامی ایران به امنیت کشورهای منطقه را به‌هم پیوسته و یکپارچه دانست و خدشه‌دار شدن امنیت در هر یک از کشورهای منطقه و به‌خصوص همسایگان را خدشه به امنیت همه این کشورها دانست.

وزیر کشور هم‌چنین با ضروری خواندن حرکت در مسیر همکاری‌های مختلف دو کشور در بخش‌هایی چون اقتصادی، مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و فعالیت‌های مرتبط با کنترل‌های مرزی، بر ضرورت وجود اراده قاطع برای پیشبرد متوازن این عرصه‌ها از سوی دو کشور تاکید کرد.

رییس جمهوری افغانستان نیز با تبریک توافق هسته‌ای اظهار امیدواری کرد که رفع تحریم‌ها منجر به تقویت روند توسعه ایران شود.

اشرف غنی تاکید کرد که مشکلات مرزی می‌توانند به سرعت حل شوند.

وی افزود: ما می‌خواهیم که مرز دو کشور مرز همکاری بوده و نقاط محدود اختلافی در مرز دو کشور نباید موجب جلوگیری از توسعه همکاری‌ها شود.

در این دیدار هم‌چنین موضوعات مهمی چون فراهم شدن زمینه بهره‌برداری‌ها از ظرفیت بندر چابهار، برگزاری پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تکمیل راه‌آهن خواف و هرات، رفع برخی اختلافات دیرینه مرزی، برگزاری پنجمین اجلاس همکاری‌های مشترک دو کشور در نوزدهم آبان ماه 1394، تلاش هرچه بیش‌تر برای جلوگیری از تردد غیرمجاز اتباع از مرز مشترک دو کشور و فراهم کردن زمینه‌های معیشتی برای بازگشت اتباع افغان مقیم ایران مورد تبادل نظر و بحث و بررسی قرار گرفت.

رحمانی فضلی هم‌چنین بعدازظهر پنج‌شنبه در دیدار با دکتر عبدالله عبدالله، تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان را فرصتی مناسب برای ایجاد جهش در روابط و مناسبات دو ملت و دو کشور برشمرد.

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و افغانستان با اشاره به توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و 1+5 بر استمرار سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر در اولویت بودن همسایگان و کشورهای منطقه تأکید کرد و بهبود شرایط را برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی، قابل توجه دانست.

رییس شورای امنیت کشور ایران، از افراط‌گرایی و تروریسم به عنوان مهم‌ترین عوامل از بین بردن هماهنگی و هم‌گرایی کشورهای منطقه نام برد و با اشاره به ماهیت ضد اسلامی این تحولات، بر ضرورت تلاش مشترک برای مهار این امواج ضد انسانی و ضد اسلامی تأکید کرد.

وزیر کشور با اشاره به راهبرد ابلاغی مقام معظم رهبری در جمهوری اسلامی ایران درباره اقتصاد مقاومتی افزود: جمهوری اسلامی ایران در کنار این راهبرد، اولویت ویژه‌ای برای توسعه روابط همه جانبه با همسایگان قائل است و انتظار دارد در مسیر این همکاری‌ها، شاهد اقدامات متوازن و متقابل کشورهای منطقه از جمله افغانستان باشد.

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان، انتخاب وزیر کشور به عنوان رییس طرف ایرانی این کمیسیون را ناشی از عزم راسخ وزارت کشور جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف تعامل و همکاری‌های دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که از این مجال برای توسعه عملی و واقعی مناسبات استفاده شود.

رحمانی فضلی با اشاره به تشکیل کمیته‌های تخصصی مشترک در ذیل کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور پس از سفر رییس جمهوری افغانستان به تهران، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه نتایج پیگیری‌ها و اقدامات کمیته‌ها در کمیسیون مشترک و میزبانی برگزاری نشست این کمیسیون در آبان‌ماه سال جاری در تهران اعلام کرد.

او اظهار امیدواری کرد: با نهایی شدن پیگیری‌های طرف افغانستانی، شاهد شکوفایی عملی در پرتو کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور باشیم.

وزیر کشور در این دیدار با توصیف اراده حاکم بر ارکان رهبری افغانستان به عنوان یک اراده توأم با عقلانیت و با در نظرداشت منافع ملی، موفقیت دولت و ملت افغانستان را با اهمیت دانست و با اشاره به تجربیات چندین دهه گذشته، شکست پدیده‌هایی از قبیل داعش را در این منطقه قطعی خواند و گفت که بازگشت این خشونت به دامن پدید آورندگان آن، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

وزیر کشور در این دیدار هم‌چنین مسوولیت دکتر عبدالله به عنوان رییس اجراییه دولت و سایر ارکان دولت وحدت ملی افغانستان را مغتنم دانست و تصریح کرد که فصل جدیدی از همکاری‌های اقتصادی بین ایران و افغانستان رقم خواهد خورد.

رییس اجراییه دولت وحدت ملی افغانستان نیز با تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان، بر اهتمام کشورش برای استفاده از فرصت همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.

عبدالله عبدالله با اشاره به استمرار یافتن حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از افغانستان در شرایط مختلف، تداوم این حمایت‌ها را ناشی از حسن نیت و سعه صدر جمهوری اسلامی ایران دانست.

وی با تبریک مجدد توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 ابراز علاقه کرد که «شاهد قدم‌های مثبت بعدی در این عرصه باشیم».

عبدالله، با اشاره به پدیده داعش به عنوان مصداقی از نابسامانی‌هایی که افغانستان در سال‌های طولانی از نمونه‌های پیشین آن آسیب دیده و اکنون مصادیق جدید آن بخش عمده منطقه را تحت آسیب قرار داده است، جمهوری اسلامی ایران را دارای تجربه ارزنده‌ای در مقابله با این پدیده در مناطق مختلف دانست و نقش آفرینی ایران در مقابله با چنین مظاهر افراط گرایی را اساسی توصیف کرد.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان با اشاره به کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور، خاطرنشان کرد از هیچ تلاشی برای رونق بیش‌تر در این عرصه فروگذار نخواهد کرد.

وی، دیدگاه دولت افغانستان را در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، واحد و دارای وحدت نظر دانست و افزود: حسن نیت دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال ملت و دولت افغانستان قابل تقدیر است.

وزیر کشور هم‌چنین در دیدار نورالحق علومی افزود: همکاری‌های تهران و کابل در عرصه‌های «امنیت داخلی»، «اتباع»، «مبارزه با تروریسم»، «قاچاق مواد مخدر» و «قاچاق انسان» باید جدی‌تر از گذشته دنبال شود.

او در این دیدار آمادگی پلیس جمهوری اسلامی ایران را برای انتقال تجربه‌های آموزشی و امنیتی به همتایان خود در افغانستان اعلام کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا هر دو ملت در صلح و امنیت و در مسیر توسعه و رفاه عمومی قرار بگیرند.

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان افزود: فقر ریشه تمامی فسادها و ناامنی‌هاست و برقراری امنیت پایدار در گرو بهبود وضعیت مردم خواهد بود.

وی بر همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان در زمینه‌های ترانزیت، معادن، کشاورزی و تجارت برای پیشرفت و بهبود وضعیت مردم تاکید کرد.

رحمانی فضلی، اظهار امیدواری کرد که نشست بین‌المللی همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی برای افغانستان، گام مهمی در راستای توسعه افغانستان و تامین زیرساخت‌های این کشور باشد.

وزیر کشور تصریح کرد که نگاه جمهوری اسلامی ایران به افغانستان برادرانه است و چه در دوران جهاد مردم افغانستان و چه پس از آن دوران، همواره از افغانستان حمایت کردیم.

او گفت که فعالیت کمیته‌های مشترک دو کشور در موضوع مبارزه با مواد مخدر باید جدی‌تر از گذشته دنبال شود.

وزیر داخله جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد که زمینه‌های دوستی ایران و افغانستان هر روز عمیق‌تر شود.

رحمانی فضلی پیش از این دیدار هم‌چنین در دیدار سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران افغانستان، بر مساله حل مهاجران افغان تاکید کرد و گفت که برای حل این موضوع باید شناخت کافی و انگیزه‌ها و فعالیت‌های لازم برای حل مساله در کنار هم وجود داشته باشد.

وزیر کشور ایران بر لزوم انجام بحث‌های کارشناسی برای حل مساله مهاجران در یک زمان‌بندی مشخص تاکید کرد و گفت که نیت خیرخواهانه ایران نسبت به مهاجران، تغییرناپذیر خواهد بود.

وی خواستار اولویت‌بندی در مباحث مربوط به حل مساله مهاجران افغان در ایران شد و گفت که باید اقدامات لازم در این زمینه بر مبنای یک زمان‌بندی دقیق دنبال شود.

وزیر امور مهاجرین افغانستان در این دیدار از فرمان مقام معظم رهبری برای تحصیل فرزندان اتباع غیرمجاز ساکن در ایران و میزبانی سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران از مهاجران افغان در طول نزدیک به 40 سال گذشته قدردانی کرد.

رحمانی فضلی و حنیف اتمر عصر پنج‌شنبه در کابل با یکدیگر دیدار و درباره مسایل امنیت منطقه بحث و گفت‌وگو کردند.

مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان در این دیدار گفت: از بین بردن لانه‌های تروریسم و تهدیدهای منطقه‌یی نیازمند تلاش مشترک کشورهای منطقه است و افغانستان آماده همکاری همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران در این رابطه است.

اتمر افزود: افغانستان با ورود تروریسم از بیرون مرزهای این کشور آسیب می‌بیند و مردم این کشور قربانی شوم تروریسم شده‌اند و رفع این تهدیدها، نیازمند مبارزه مشترک ایران و افغانستان خواهد بود.

افغانستان و ایران حدود 940 کیلومتر مرز مشترک دارند که قاچاق مواد مخدر و انسان از طریق این مرز طولانی از نگرانی‌های عمده دو کشور شناخته می‌شود.

رحمانی فضلی نیز در این دیدار، رابطه ایران و افغانستان، را مستقل و بر پایه برادری و همسایگی خوب دانست و گفت: ایران متعهد به همکاری در امر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی است و از بین بردن تهدیدهای جدید امنیتی از اولویت‌های امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.

کابل میزبان ششمین نشست بین‌المللی همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی برای افغانستان، است. مقام‌های 30 کشور و نمایندگان 40 سازمان بین‌المللی در این نشست شرکت کرده‌اند.

دولت وحدت ملی افغانستان می‌کوشد نظر کشورهای شرکت کننده در این نشست را برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های زیربنایی افغانستان، از جمله راه‌های ارتباطی، انرژی و تجارت و بازرگانی جلب کند.

انتهای پیام

کد N945209