حملات افراد مسلح به مراکز دولتی در تاجیکستان

حمله افراد مسلح به ماموران پلیس تاجیکستان در شهرهای "دوشنبه" و "وحدت" تلفاتی برجا گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در مورد آمار تلفات این دو حمله مسلحانه هنوز خبر اطلاعات رسمی منتشر نشده اما براساس برخی گزارش‌ها در این دو رویداد از پنج تا 9 نفر، از جمله چند مامور پلیس کشته شده‌اند. منابع پلیس تاجیکستان هنوز این ارقام را تایید نکرده اند.

همچنین، عاملان این حملات مشخص نیست و هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.

وزارت کشور تاجیکستان صبح جمعه، ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) خبر داد که حوالی ساعت ۴:۲۸ صبح شعبه امور داخلی شهر "وحدت"، در ۲۰ کیلومتری شرق پایتخت هدف حمله ناگهانی افراد مسلح قرار گرفته است.

به گفته این وزارتخانه، ماموران پلیس محلی این حمله را "خنثی کردند" و در جریان درگیری، فردی به نام ضیاالدین عبدالله‌یف که پلیس از او به عنوان رهبر این گروه نام برده، و یکی از همراهانش کشته شدند. منابع پلیس همچنین از زخمی شدن سه عضو دیگر این گروه خبر داده‌اند.

درگیری دیگر بین افراد مسلح و نیروهای پلیس تاجیکستان بامداد دوشنبه در خیابان عینی شهر دوشنبه، در نزدیکی فرودگاه پایتخت، رخ داده و به گفته شاهدان عینی این حادثه نیز تلفاتی به همراه داشته است.

وزارت کشور تاجیکستان در باره این حادثه هنوز هیچ خبری انتشار نداده، ولی خبرگزاری "آسیا پلاس" با تکیه به منابع امنیتی نوشته است که در این درگیری دو تن از ماموران نیروی ویژه پلیس و یک مامور پلیس راه کشته شده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری، در حمله افراد مسلح به اداره پلیس شهر "وحدت" نیز چهار کارمند پلیس جان خود را از دست دادند هرچند این خبر هم از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

به گزارش بی.بی.سی از محل درگیری در حوالی فرودگاه شهر دوشنبه، در محل آرامش برقرار است و رفت و آمد عادی مردم و ترافیک ادامه داشت و تنها در کنار یک مجتمع آپارتمانی ازدحامی از مردم با چند مامور پلیس و دادستانی دیده می‌شد.

در کنار دیوار این آپارتمان آثار خون بر زمین مشاهده می‌شد ولی هیچ گونه نوار پلیس در پیرامون این محل کشیده نشده بود اما ماموران پلیس با برخوردی خشن مانع از تلاش خبرنگاران برای گرفتن عکس شدند هر چند لحظاتی بعد، یک مامور ارشد در محل حاضر شد و از خبرنگاران پوزش خواست.

ماموران دادستانی و پلیس که در این محل مشغول بازرسی بودند، از ابراز نظر در باره جزئیات این حادثه خودداری کردند و تنها گفتند که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. اما خبرگزاریهای محلی نوشته اند که دو تن از کارمندان سابق پلیس و وزارت دفاع که اخیرا مشاغل خود را از دست داده‌اند مظنونان این دو حادثه هستند.

گفته می‌شود این افراد در زمان جنگ داخلی تاجیکستان از فرماندهان نیروهای مخالفان اسلامی بوده و بعد از امضای سازشنامه صلح در سال ۱۹۹۷ طبق سهمیه ۳۰ درصدی اعطاشده به مخالفان تا این اواخر در اداره های پلیس و واحدهای نظامی وازرت دفاع کار می‌کردند.

در پی این دو حادثه تدابیر امنیتی در برخی از گوشه های دوشنبه، پایتخت، و ناحیه "وحدت" در شرق این شهر، تشدید شده است.

طی روزهای اخیر مقامات تاجیک از بازداشت دهها نفر به اتهام ارتباط با گروههای افراط گرا و تروریستی، از جمله گروه موسوم به داعش، خبر داده‌اند. مقامات بسیاری از این افراد را از اعضای حزب "نهضت اسلامی"، عمده ترین حزب مخالف در تاجیکستان، معرفی کرده‌اند.

این در حالی است که اخیرا وزارت دادگستری تاجیکستان در بیانیه‌ای حزب نهضت اسلامی را به دست داشتن در موارد گسترده "قانون شکنی" متهم کرده و از مسئولان این حزب خواسته است فعالیت آن را متوقف کنند.

انتهای پیام

کد N945197