وزیر کشور:

تروریسم قابل تقسیم به خوب و بد نیست

ترور,وزير کشور,تروريسم,عبدالرضا رحماني فضلي,اقتصاد

وزیر کشور گروههای افراطی را تهدیدی برای کل بشریت دانست و گفت : افزایش خشونت و توسعه جغرافیای ناامنی از جنوب به شمال افغانستان و ظهور گروههای افراطی جدید به نگرانی های منطقه ای افزوده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عبدالرضا رحمانی فضلی در ششمین اجلاس همکاریهای اقتصادی منطقه‌ای درکابل‌، با تاکید بر اینکه تروریست‌ها به تروریست خوب و تروریست بد قابل تقسیم نیست، افزود: در چارچوب ابتکار رئیس جمهور اسلامی ایران مبنی بر جهان عاری از خشونت و افراط، می‌توانیم بسترها و فرصت‌های خوبی را برای مقابله با تهدیدهای مشترک و ارتقای همکاری ایجاد کنیم.

رحمانی فضلی با تاکید بر تقویت همکاریهای اقتصادی منطقه‌ای تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با داشتن شرایط مناسب امنیتی‌، موقعیت جغرافیایی مناسب و زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای آمادگی دارد در توسعه ترانزیت افغانستان کمک کند.

وی افزود: اتصال افغانستان به آسیای مرکزی از طریق بندر چاه بهار رویای دیرینه ما و منطقه بود که اکنون در حال تحقق است و جمهوری اسلامی ایران از سرمایه گذاری همه کشورها در این بندر استقبال می کند.

وزیرکشور همگرایی منطقه‌ای را مهمترین راهکار برای حل مشکلات منطقه ای دانست و گفت: توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند سرآغاز همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه با افغانستان باشد.

وی با اشاره به طرح‌های بازسازی جمهوری اسلامی ایران برای افغانستان گفت: خط آهن خواف- هرات به طول یکصد و نود و یک کیلومتر ، زمینه دسترسی افغانستان به بازارهای منطقه‌ای و جهانی را فراهم می‌کند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران متعهد است سه قطعه از چهار قطعه این خط آهن را با هزینه دویست وپنجاه میلیون دلار احداث کند.

وی احداث جاده "میل هفتاد و هشت " را که استان خراسان جنوبی به مرکز استان فراه افغانستان وصل می‌کند، از دیگر طرح‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: این جاده یکصد و بیست کیلومتر طول دارد که با بهره برداری از آن، زمینه افزایش صادرات و رونق اقتصادی در منطقه را فراهم می‌کند.

انتهای پیام

کد N945194