آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

شعار مرگ بر آمریکا عین اعتدال/ قرار بود تحریم ها لغو شود نه تعلیق

سیاسی

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه آمریکایی‌ها و همفکران آنها می خواهند القا کنند شعار مرگ بر آمریکا تندروی است گفت: این شعار عین اعتدال و سازش و رابطه با آمریکا وادادگی و ذلت است.

به گزارش خبرنگار مهر آیت الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه تهران با گرامیداشت یاد شهدای هفدهم شهریور اظهار کرد: این شهیدان پیشگام بودند و پیروزی انقلاب را تصریح کردند.

وی با پاسداشت خاطره شهیدان قدوسی، دستجردی و شهدای حزب جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: منافقین که مسبب شهادت این شهدا بودند امروز در کشورهایی زندگی می کنند که صدای حمایت از حقوق بشرشان را گوش فلک را کر کرده است. منافقین ۱۲ هزار نفر از مردم ایران را ترور کردند و ۴ هزار نفر از دیگر شهدای ترور توسط گروهک های نوکر آمریکا به شهادت رسیدند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سالروز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء گفت: عزیزان پدافند هوایی رصدگر توطئه های هوایی دشمن هستند و ۲۴ ساعته دشمن را رصد و با آن مقابله می کنند تا مردم آرامش داشته باشند و به وظایف خود عمل کنند.

آیت الله خاتمی به برگزاری هجدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: در این اجلاس در رابطه با توافق برجام دو شخصیت دعوت شدند که یکی از آنها مخالف برجام و دیگری موافق توافق هسته ای بود که با فرصتی که مجلس خبرگان در اختیار آنها قرار داد تمام حرف هایشان را بیان کردند.

وی افزود: این منطق قرآن است که اگر می خواهیم قضاوت واقع بینانه داشته باشیم باید همه حرف ها را بشنویم این مسئله در عرصه مسائل سیاسی، اجتماعی و حتی خانوادگی نیز مصداق دارد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اصل برجام یک مسئله و شرایط پس از آن مسئله دوم است گفت: شرایط پسابرجام اگر مهمتر از اصل آن نباشد اهمیتش کمتر از آن نیست. امروز برجام مراحل قانونی خود را طی می کند و قرار است شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی آن را بررسی و به تصویب برساند.

آیت الله خاتمی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درخصوص بررسی برجام در مجلس تاکید کرد: رهبری تعبیرشان این بود که مصلحت نیست مجلس را در این خصوص کنار بگذاریم. در اصل ۷۷ قانون اساسی عهدنامه ها و توافق نامه های بین المللی باید به تصویب مجلس برسد. این تصریح قانون اساسی است.

وی افزود: اگر واقعا توافقی به این اهمیت مصداق این اصل قانونی نباشد پس چه چیزی مصداق این قانون است. این توافق چه امضا شده باشد و چه امضا نشده باشد یک تعهدی را برای ملت ایران ایجاد کرده است.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: به حساب آوردن مجلس در بررسی و تصویب برجام به حساب آوردن مردمی است که آنها را انتخاب کردند.

آیت الله خاتمی گفت: ورود مجلس به این موضوع طبق قانون است و البته به معنای این نیست که تنها در انحصار مجلس باشد بلکه نهادهای دیگر مانند شورای عالی امنیت ملی در این خصوص باید نقش آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه مسئله پس از برجام و اجرای آن بسیار حائز اهمیت است گفت: مطابق حدیثی از امام علی (ع) بعد از صلح با دشمن باید مراقب بود که کلاه سرمان نرود و همواره می بایست خوشبینی نسبت به دشمن محکوم شود و حتی نسبت به لبخند دشمن نیز بدبین بود.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه بعد از مسئله برجام ۶ مطلب از سوی آمریکایی ها شنیده شد که مطالب نادرستی است که باید از سوی مسئولین پاسخ داده شود اظهار کرد: آمریکایی ها گفته اند چارچوب تحریم ها حفظ می شود، اینکه نقض عهد است. اگر قرار است تحریم ها شکسته نشود چرا تعداد سانتریفیوژها را محدود کنیم و غنی سازی ۲۰ درصدی نداشته باشیم. ما تنازل کردیم که تحریم ها برداشته شود. مسئولان باید در این زمینه موضعی صریح بگیرند.

آیت الله خاتمی گفت: قرار بود تحریم ها لغو شود نه تعلیق. تعلیق تحریم ها نقض عهد دوم است و اگر قرار باشد تحریم ها را تعلیق کنند ما هم در تعهداتمان تنها توقف را می پذیریم. قرارداد ما دو طرفه است و قرارداد یک طرفه نداریم.

وی با بیان اینکه سخن سوم آمریکایی ها مربوط به مسئله هسته ای نیست گفت: آنها می گویند ایرانی ها باید کاری متفاوت انجام دهند یعنی اعلام می کنند دست از ارزش های انقلابی و اسلامی مان برداریم و در نظام سلطه حذف شویم و یا اینکه دست از حمایت از نیروهای مقاومت و پشتیبانی مظلومان و مردم عراق، سوریه، بحرین و حزب الله لبنان برداریم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: آمریکایی ها مطمئن باشند این مسئله هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

آیت الله خاتمی افزود: اوباما گفته است امید دارد که هویت رژیم ایران تغییر کند. آمریکایی ها می خواهند رژیم نوکری مثل پهلوی سر کار بیاید که مثل گذشته کشور را غارت کنند اما باید بدانند که این رویایی است که هیچوقت تعبیر نمی شود.

وی اظهار داشت: مردم ایران تا آخرین نفر و قطره خون خود از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی حمایت خواهند کرد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سخنی از آمریکایی ها مبنی بر اینکه برجام فرصتی را در داخل و خارج در اختیار ما قرار داده است گفت: این همان نفوذی است که رهبری اشاره فرمودند. این مسئله هشداری به همه صاحبان رسانه و روزنامه نگاران است تا زمینه ساز نفوذ آمریکا نشوند.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: امروز هر قلمی که برای بزک کردن چهره آمریکا و زدودن نفرت از آن شود قلم و قدم آمریکایی است.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها و همفکران آنها می خواهند القا کنند که شعار مرگ بر آمریکا تندروی است گفت: آمریکایی ها باید بدانند شعار مرگ بر آمریکا ریشه در قرآن و فرهنگ عاشورا دارد و ترجمان دوباره هیهات منا الذله است.

امام جمعه موقت تهران شعار مرگ بر آمریکا را عین اعتدال دانست و تاکید کرد: سازش و رابطه با آمریکا در شرایط کنونی که هنوز آدم نشده وادادگی و ذلت است.

آیت الله خاتمی در ادامه به مسئله قانونمداری اشاره کرد و تصریح کرد: قانونمداری یک اصل کاملا پذیرفته شده برای ملت، دولت و همه نهادها است. هیچکسی نیست که در کشور دلسوز انقلاب باشد اما قانون را نپذیرد.

وی با اشاره به وظایف قانونی شورای نگهبان گفت: برخی می گویند نظارت شورای نگهبان استطلاعی است یعنی فقط باید نظارت کند اما عده ای دیگر معتقدند نظارت شورای نگهبان استصوابی است یعنی در تمام مراحل شورای نگهبان باید نظارت و در برخی امور دخالت کند.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه مطابق اصل ۹۸ قانون اساسی تفسیر این قانون برعهده شورای نگهبان قرار دارد گفت: شورای نگهبان نظارت خود بر انتخابات را استصوابی می داند بنابراین نظارت استصوابی قانونی است و باید به قانون احترام گذاشت.

آیت الله خاتمی در پایان گفت: مقابله با اصل قانونی نظارت استصوابی حاشیه سازی بی حاصل است.