پوتین تاکید کرد:

ارسال تجهیزات روسی به سوریه/ بشار اسد قدرت را تقسیم می کند

سیاسی

رئیس جمهور روسیه در اظهارتی ضمن بیان اینکه هنوز زمان آن نرسیده تا در خصوص پیوستن این کشور به ائتلاف ضد داعش صحبت شود از ارسال جنگ افزارهای روسی به سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، «ولادیمیر پوتین»  در پاسخ به این سوال که آیا روسیه در عملیات‌های ضد داعش مشارکت می‌کند، گفت: ما گزینه‌ های بسیاری را بررسی می‌کنیم اما تاکنون آنچه شما درباره‌اش صحبت می‌کنید، در دستورکار وجود نداشته است. اینکه امروز بگوییم ما برای انجام این کار آماده‌ایم، بسیار زودهنگام است. اما می‌گوییم که کمک‌های جدی‌ به سوریه کرده‌ایم که شامل ارسال تجهیزات و نیروهای آموزش‌دهنده و تسلیحات می‌شود.

پوتین که در نشست انجمن اقتصادی بین‌ المللی در شهر ولادیوستوک سخنرانی  می کرد، به شدت از حملات هوایی آمریکا علیه داعش انتقاد کرده و آن را ناکارآمد خوانده است. رئیس‌جمهوری روسیه گفت: تاکنون اثربخشی اینگونه حملات هوایی بسیار اندک بوده است.

ولادیمیر پوتین همچنین گفت که ارسال تجهیزات نظامی به سوریه در واقع اجرای کامل قرارداد‌های نظامی‌ای بوده است که مربوط به پنج تا هفت سال گذشته می‌شود.

رئیس جمهور روسیه در حالی این اظهارات را بیان کرد که کاخ سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرد که با دقت گزارش‌هایی مبنی بر اینکه روسیه در حال اجرای عملیات‌های نظامی در سوریه است، نظارت می‌کنیم.

واشنگتن با هشدار نسبت به چنین اقداماتی گفته است که اگر این اقدام ثابت شود، می‌تواند بی‌ثبات کننده و ناکارآمد باشد.