زاکانی در گفتگوی ویژه خبری:

برگشت پذیری ازتوافق هسته ای برای طرف مقابل آسان است

سیاسی

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس گفت: برگشت پذیری از توافق هسته ای برای ما در برخی موارد غیرقابل امکان و برای طرف مقابل خیلی سریع و آسان است.

به گزارش خبرگزاری مهر ،  علیرضا زاکانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه نگاه آمریکاییها به این است که در شرایط کنونی ما را به رکود و ایستایی و در بخشهایی به برگشت پذیری برسانند گفت: تلاش آنها بر این است که پس از اجرایی شدن برجام هم زیرساختهای تحریم را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه با دقت جزئی و مرور برجام بطور شفاف می توان دریافت که دیدگاه طرف مقابل در مورد تحریمها چگونه است گفت: بجز شش قطعنامه تحریمی شورای امنیت که در یک قطعنامه تجمیع شد اتحادیه اروپا تحریمها را لغو  اما زیرساختهای آنرا برای هشت سال دیگر حفظ می کند.

زاکانی افزود: آمریکا هم اگرچه برخی تحریمها را تعلیق می کند درعین حال زیرساختهای تحریم را حفظ خواهد کرد.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی افزود: تعهدات ما در برجام تعهداتی است که بازگشت پذیری آنها سریع نخواهد بود و برخی از آنها هم اصلاً غیرقابل بازگشت است.

وی گفت: تحویل ۱۰ تن اورانیوم غنی شده به یک کشور دیگر و حفظ تنها ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳/۷ و اکسید کردن و تبدیل کردن به صفحات سوخت قابل برگشت نیست.

زاکانی افزود: جمع کردن دو سوم سانتریفیوژها خود تبعاتی دارد و بازگرداندنش زمان بر است در عین حال تعهداتی داریم که زیرساختهایی را از اساس تغییر کاربری دهیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس گفت: برگشت پذیری برای طرف مقابل تنها به یک اراده و یک ابلاغ نیاز دارد درحالیکه بازگشت پذیری برای ما بسیارسخت و در برخی موارد غیرقابل اجراست.

وی تصریح کرد: آنها خیلی سریع و ساده می توانند تحریمها را بازگردانند.

زاکانی وجود موافقان و مخالفان در موضوع مهمی مثل برجام را در مجلس طبیعی دانست و درعین حال گفت: در کمیسیون ویژه بررسی برجام درپی بررسی کاملا علمی و منطقی با روش خاص هستیم و درتلاشیم تا گزارشمان را در دهه اول مهر به صحن علنی مجلس ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه در کمیسیون ویژه می خواهیم بدانیم دقیقاً چه اتفاقی افتاده گفت: برای رسیدن به این مسئله نیاز به ورود تخصصی به برجام داریم زیرا امری ملی است و بر این اساس موافقان و مخالفان و متخصصان در عرصه ها و زمینه های مختلف را به کمیسیون دعوت می کنیم و سخنان آنان را می شنویم تا گزارشمان با دقت نظر بسیار بالایی تنظیم و ارائه شود.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با اشاره به جلسات هفتگی کمیسیون و کمیته های زیرمجموعه و بازدید اعضای آن از تأسیسات هسته ای گفت: هفته گذشته تیم مذاکره کننده هسته ای و همچنین تیم مذاکره کننده قبلی در کمیسیون حضور یافتند و درباره برجام و توافق صورت گرفته کلیاتی را در اختیار اعضای کمیسیون ویژه قرار دادند.

زاکانی افزود: کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی هفته آینده هم بار دیگر میزبان این دو تیم مذاکره کننده و همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی و اعضای دبیرخانه و نیز رئیس سازمان انرژی اتمی و کارشناسان این سازمان خواهد بود.

وی گفت: دو هفته بعد هم رئیس دفتر رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در کمیسیون ویژه حضور می یابند تا ابعاد اقتصادی برجام را بررسی و مطرح کنند.

زاکانی با بیان اینکه تا زمان ارائه گزارش کمیسیون به صحن علنی مجلس هفت گام اساسی طراحی و تدوین شده است افزود: در دو گام از این طراحی صورت گرفته مجموعه سؤالات و ابهامات را به تیم مذاکره کننده و کارشناسان مرتبط در زمینه های مختلف عرضه و منتظر پاسخ آنها می مانیم.

رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس ارائه لایحه بررسی برجام از طرف دولت به مجلس را وظیفه قانونی دولت دانست و گفت: ما همچنان منتظر ارائه لایحه دولت هستیم هر چند که معطل آن نمی مانیم.

زاکانی تصریح کرد: بررسی برجام یک امر ملی است و نباید با آن برخورد سیاسی، جناحی و غیرقانونی شود بلکه باید آنرا بطور کاملاً‌ تخصصی بررسی کرد.

وی گفت: اینکه دولت بگوید ارائه برجام به مجلس در قالب لایحه مصلحت نیست و سیاسی است بر اساس تفسیر قانون اساسی در شورای نگهبان خلاف قانون است.

رئیس کمیسیون ویژه برجام افزود: اینکه دولت هم بگوید اگر برجام بر اساس لایحه یا طرح به صورت قانون درآید دست دولت را می بندد نیز درست نیست زیرا مجلس بر اساس قانون اساسی در برخی موارد به دولت برای برخی امور مجوز می دهد.

زاکانی با تأکید بر اینکه گزارش کمیسیون ویژه حتماً‌ در صحن علنی مجلس ارائه و بررسی می شود گفت: اگر دولت درباره برجام به مجلس لایحه ای بدهد یا ۱۵ نفر از نمایندگان طرحی را تهیه و ارائه کنند ما در کمیسیون ویژه بررسی برجام به طور موازی به بررسی آن نیز می پردازیم.

وی با بیان اینکه گزارش کمیسیون ویژه را به صورت دقیق و کارشناسی با بررسی تمامی ابعاد مختلف و منافع و مضرات آن تدوین و به صحن علنی تقدیم می کنیم تصریح کرد: البته گزارش کمیسیون آن چیزی نیست که به تصویب نمایندگان مجلس می رسد و آن طرح یا لایحه است که ما پس از بررسی جزئی، برای رأی گیری به صحن علنی مجلس ارائه می کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام با بیان اینکه کمیسیون به قطعنامه اخیر شورای امنیت ورود نمی کند گفت: ما کلیات برجام و پنج پیوست آن را بررسی می کنیم.

زاکانی خاطر نشان کرد: مجلس می تواند لایحه یا طرحی را که به آن تقدیم می شود چنانچه مضرات فوق العاده ای را داشت رد و چنانچه منافع بسیاری را به همراه داشت تأیید کند و چنانچه منافعش بیشتر از مضراتش باشد آن را مشروط تصویب کند و شروطی را برای آن در نظر بگیرد.

وی افزود: مجلس همچنین می تواند بیانیه تفصیلی بدهد و همه اینها منشأ حقوق بین الملل دارد.

 رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام با بیان اینکه این کمیسیون برای تدوین بیانیه تفصیلی نظرات ۲۰ حقوقدان برجسته از دانشگاههای بزرگ کشور را لحاظ می کند افزود: در این بیانیه برای دولت چارچوبی را مشخص می کنیم که در آن دولت حدود و صقور خود را بداند.

وی تصریح کرد: این بیانیه بر اساس اصول ۶۲ تا ۹۰ قانون اساسی و امری غیر از قانونگذاری و صرفاً به معنای صدور مجوز است.

زاکانی با بیان اینکه محدودت زمانی بررسی برجام در مجلس از روز توافق تا روز اجرا سه ماه است گفت: تلاش می کنیم تا گزارشمان را تا هفت مهر یعنی ۲۰ روز قبل از اتمام زمان سه ماهه به صحن علنی ارائه کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام افزود: مباحث ما در کمیسیون بسیار داغ و جدی و البته در نهایت احترام است.

وی با بیان اینکه در بند ۸ برجام تأکید شده که شش کشور و ایران موظفند با نهایت احترام و دقت در اجرای برجام اقداماتی داشته باشند به اظهارات آمریکاییها درباره توافق هسته ای  تاکنون اشاره کرد و افزود: تا امروز رئیس جمهور، دولتمردان و نمایندگان آمریکا ثابت کرده اند که به این بند عمل نمی کند و به نوعی برجام را نقض کرده اند.