زاکانی: مجلس می تواند برای اجرای برجام، شرط تعیین کند/دعوت از شمخانی و نهاوندیان به کمیسیون برجام

سیاسی

اگرچه مجلس در هفته ای که گذشت تعطیل بود اما به گفته رئییس کمیسیون برجام، جلسات این کمیسیون یک روز در میان به مدت پنج ساعت برگزار شده و یک روز هم اعضا به بازدید از مراکز هسته ای می روند.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، عليرضا زاکاني رئيس کميسيون ويژه بررسي برجام در مجلس، امشب مهمان برنامه گفت و گوي ويژه خبري بود. او در پاسخ به سوالي که به لزوم ارائه لايحه دولت براي بررسي برجام در مجلس اشاره داشت، گفت: ما تا پيش از ارائه اين لايحه بررسي هايمان را آغاز کرده ايم و حتي اگر لايحه اي هم به مجلس ارائه ندهند، خودمان طرحي را تدوين خواهيم کرد.

رئيس کميسيون ويژه بررسي برجام، در خلال سخنانش گفت که پاسخ مجلس به برجام، فقط «آري» يا «نه» نيست و مجلس مي تواند شروطي را براي پذيرش برجام تعيين کند. به گفته وي، بر اساس حقوق بين الملل، مجلس مي تواند فهم خودش را از برجام ارائه دهد تا بر اساس آن دولت به اجراي برجام بپردازد.

او در واکنش به اينکه در صورت تغيير متن برجام، طرف مقابل ممکن است اين تغييرات را نپذيرد، گفت: دست ما هيچ وقت بسته نيست. ما در مورد اصل توافق، صرفا يک گزارش مي دهيم اما بند به بند برجام را بررسي کارشناسي مي کنيم. اگر مضرات آن فوق العاده بالا باشد، مجلس مي تواند آن را رد کند. اگر منافعش بالا باشد، مجلس مي تواند براي کاهش مضرات آن، شروطي را تعيين کند. همچنين مجلس مي تواند بيانيه تفصيلي براي اجراي برجام ارائه بدهد. او اين سخنان را به استناد مذاکراتشان با کارشناسان حقوق بين الملل، بيان مي کرد.

زاکاني از محدوديت زمان بندي در بررسي و تصويب برجام در مجلس سخن گفت و افزود: از زمان توافق تا زمان اجراي آن سه ماه زمان تعيين شده بود. ما هم در اين فاصله بايد درباره برجام نظر بدهيم. انشالله تا 7 مهرماه خروجي کميسيون را ارائه مي دهيم که 20 روز تا پايان اين مهلت زمان باقي است. از اين رو فرصت کافي براي بررسي آن در صحن علني نيز وجود دارد.

نماينده تهران مباحث مطرح شده در کميسيون برجام با حضور مسئولان مربوطه را جدي و در عين احترام خواند و از دعوت از آقايان شمخاني، صالحي، نهاونديان، وزير اقتصاد ورئيس کل بانک مرکزي به جلسات هفته آتي کميسيون برجام خبر داد. اين کميسيون در هفته اي که گذشت ميزبان جليلي و عراقچي نيز بود.

/2727

 

 

 

 

 

 

کد N944583