رهبر دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا:

دموکراتها موضع خود را در حمایت از برجام سریع‎تر اعلام کنند

سیاسی

پس از کامل شدن ۳۴ رأی مورد نیاز برای وتوی احتمالی آراء مخالفان در سنای آمریکا به توافق هسته ای ۱+۵ با ایران، «نانسی پلوسی» از هم حزبی هایش خواست تا موضع خود را درباره حمایت از برجام اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، «نانسی پلوسی» تنها به فاصله اندکی پس از کامل شدن ۳۴ رأی مورد نیاز برای وتوی احتمالی رأی مخالف سنای آمریکا به برجام در روز گذشته، از هم حزبی هایش خواست تا موضع خود درباره حمایت از توافق هسته ای ۱۴ جولای (۲۳ تیر ماه) میان کشورهای ۱+۵ با ایران را اعلام کنند.

پلوسی با ارسال نامه ای به دموکرات ها اعلام کرد که توسط «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان مطلع شده که هفته آینده و پس از بازگشت اعضاء کنگره از تعطیلات ماه آگوست، کار بررسی و رأی گیری درباره توافق هسته ای با ایران آغاز خواهد شد.

وی تأکید کرد که آغاز فرایند رأی گیری به این معنا است که دموکرات هایی که هنوز نظر و مواضع خود درباره برجام را اعلام نکرده اند، لازم است هرچه سریعتر به انجام این کار مبادرت ورزند.

رئیس اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان تأکید کرد: به همین دلیل است که با نوشتن این نامه، از تمامی دموکرات ها می خواهم تا سریع تر حمایت خود از توافق هسته ای با ایران اعلام و تصمیم حمایتی خود را نیز رسماً اعلام کنند. از تمامی شما می خواهم تا هرگونه تحقیق در این باره را در اسرع زمان ممکن با هم به اشتراک بگذاریم تا سؤالات برطرف و هرچه زودتر برای بازگشایی کنگره آماده شویم.

او ادامه داد: باید بگویم تضمین های شخصی را از سوی آن دسته از دموکرات های مجلس نمایندگان که تا کنون مواضع خود را علناً اعلام نکرده اند، دریافت کرده ام. تا پایان این هفته بیش از ۱۰۰ دموکرات مجلس نمایندگان، حمایت خود را از برجام علنی خواهند کرد. با توجه به بیانیه های عمومی و تعهدات شخصی، مطمئنم که می توانیم از وتوی رئیس جمهور حمایت قاطعی داشته باشیم.

گفتنی است، «باربرا میکولسکی» سناتور دموکرات دیروز چهارشنبه حمایت خود را از توافق هسته ای ۱۴ جولای (۲۳ تیر ماه) کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به برجام اعلام کرد و با این اقدام کمپ حامیان رئیس جمهور آمریکا در توافق هسته ای ۳۴ نفره شد.

اقدام میکولسکی به دنبال اعلام حمایت روز یکشنبه «جف مرکلی» سناتور ایالت اورگون، «بابی راش» از ایالت پنسیلوانیا و سناتور «کریستوفر اندرو (کریس) کونز» که به ترتیب ۲ و یک روز قبل حمایت خود را از توافق هسته ای اعلام کرده بودند نه تنها نشان دهنده شتاب افزایش حامیان توافق مذکور است، بلکه آسودگی بیشتری را نیز برای «باراک اوباما» رئیس جمهور این کشور در کارزار ۱۷ سپتامبر خود در مقابل جمهوریخواهان در کنگره به ارمغان آورده است.

اوباما برای وتوی احتمالی رأی مخالف سنای آمریکا به برجام، به ۳۴ رأی موافق نیاز داشت که اکنون آراء مذکور کامل شده اند.

اما برخی گزارش‌ها حاکیست که دموکرات ها در تلاشند تا شمار موافقان را به ۴۱ نفر برسانند تا به این شکل توافق هسته ای به اجرا درآمده و نیازی هم به وتوی رئیس‌جمهوری نیز نباشد.