سناتور کریس کونز:

قدرت‌های جهانی تمایلی برای بازگشت به میز مذاکرات ندارند

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک سناتور دموکرات‌ افشا کرد که پیش از تعطیلات کنگره در ماه اوت در نشستی دیپلمات‌های برجسته‌ای از بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه اعلام کردند که در اعمال تحریم‌های دوباره علیه ایران شرکت نخواهند کرد.

یک سناتور دموکرات‌ افشا کرد که پیش از تعطیلات کنگره در ماه اوت در نشستی دیپلمات‌های برجسته‌ای از بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه اعلام کردند که در اعمال تحریم‌های دوباره علیه ایران شرکت نخواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از نیویورک تایمز، سناتور کریس کونز از دلاور که در این هفته حمایت خود را از توافق هسته‌ای ایران ابراز کرد، گفت: دیپلمات‌های غربی همگی به اتفاق اعلام کردند که این بهترین توافقی بوده که می‌توانست به دست آید و با آن پیش می‌رویم. آنها به طور روشن و پرقدرت ابراز داشتند که در اعمال تحریم‌های دوباره به ما نمی‌پیوندند.

درست قبل از تعطیلی کنگره در ماه اوت چند تن از دموکرات‌هایی که هنوز موضعی اتخاذ نکرده بودند در کاپیتال هیل (کنگره) با دیپلمات‌های برجسته‌ای از بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه دیدار کردند و آنها در پیامی آشکار و مشترک ابراز داشتند که توافق نامه هسته‌ای ایران بهترین چیزی بود که انتظار داشتند و 5 قدرت جهانی تمایلی برای بازگشت به میز مذاکرات ندارند.

قانون‌گذاران یکی پس از دیگری با اشاره به هشدار رهبران خارجی مبنی بر این که بدون توجه به اقدامات ایالات متحده تحریم‌هایشان علیه ایران را بر می‌دارند، در حمایت از اوباما برآمدند.

در حالیکه اوباما رئیس جمهور ایالات متحده حمایت لازم برای تضمین بقای توافق هسته‌ای در کنگره را کسب کرد، جمهوری خواهان در حال بررسی گزینه‌های قانونی هستند که با این توافق هسته‌ای مقابله کنند که شامل اعمال مجدد تحریم‌هایی است که در توافق نامه قرار بوده برداشته شود.

سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا در این باره گفت‌: در حالیکه ممکن است رئیس جمهور با حمایتی نیم بند و محدود و متعصبانه یک سوم اعضای کنگره حق وتو را حفظ کند. لازم است تا کنگره در خلیج فارس سیستم دفاعی را تقویت کند و در برابر تخلف اجتناب ناپذیر ایرانیان از توافق هسته‌ای محکم بایستد و این موضوع باید پس از اینکه اوباما دفترش را ترک کرد مورد توجه قرار گیرد.

جمهوری خواهان با علم به اینکه اوباما احتمال آراء کافی را در جهت حفظ حق وتو خواهد داشت برای ماه‌هاست که به دنبال گزینه‌های جایگزین هستند.

اجرای توافق هسته‌ای با حمایت سناتور بار بارا میکولسکی از مریلند روز چهارشنبه به نظر تضمین شد.

تاکنون 34 دموکرات از توافق نامه حمایت کرده‌اند که آرای کافی برای جلوگیری از ملغی کردن حق وتو رئیس جمهور در برابر قطعنامه رد توافق محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N944331