نگرانی نخست‌وزیر مجارستان نسبت به وخیم شدن بحران آوارگان در اروپا

نخست وزیر مجارستان امروز (پنج شنبه) در کنفرانس خبری مشترک خود با رئیس پارلمان اروپا گفت: مجارستان باید تا 15 سپتامبر (24 شهریور سال جاری میلادی) بسته‌ای از مقررات از جمله ایجاد موانع فیزیکی را برای مقابله با سیل آوارگان و مهاجران در اختیار داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در کنفرانس خبری مشترکی با مارتین شولز، رئیس پارلمان اروپا در بروکسل گفت: مردم مجارستان و اروپا به خاطر آنکه می‌بینند رهبران اروپایی از جمله تمامی نخست وزیران قادر به کنترل این وضعیت نیستند بسیار نگران‌ هستند.

وی افزود: من به اینجا آمده‌ام تا رئیس پارلمان اروپا را مطلع سازم که مجارستان هر کار که بتواند برای حفظ قوانین و مقررات انجام می‌دهد. قوانین شینگن و دوبلین کاملا مشخص هستند این قوانین برای حفاظت از مرزهای مجارستان اجباری محسوب می شود. ما در حال حاضر در پارلمان مجارستان بسته‌ای از مقررات را ایجاد و موانع فیزیکی را طراحی کرده‌ایم و تمامی این مسائل می‌تواند از 15 سپتامبر وضعیت جدیدی را در مجارستان و اروپا ایجاد کند در حال حاضر ما یک هفته فرصت برای آماده شدن داریم.

اوربان همچنین در این کنفرانس خبری اعلام کرد: باید زمینه مشترکی برای حمایت از آوارگان فراهم شود ما نسبت به تشدید بحران آوارگان در اروپا نگران هستیم. وظیفه ما از نیمه سپتامبر تنها به ثبت نام آوارگان و حمایت از مرزهایمان منحصر می‌شود.

وی همچنین افزود: بحران کنونی آوارگان توافق شینگن را تهدید می‌کند. این مشکل تنها مشکل اروپا نیست بلکه مشکل آلمان است هیچ کس دوست ندارد در مجارستان اسلواکی، لهستان یا استونی بماند همه آوارگان خواستار رفتن به آلمان هستند.

اوربان ادامه داد: سیل آوارگان به اروپا متزلزل شدن ریشه مسیحیت در این قاره را تهدید می‌کند و دولت‌ها باید قبل از آنکه تصمیم بگیرند چگونه به مساله پناهندگی این آوارگان رسیدگی کنند باید بتوانند از مرزهای خود حفاظت کرده و آن را کنترل کنند. مردم از ما می‌خواهم از مرزهایمان حفاظت کنیم.

در همین حال مارتین شولز گفت: ما در حال حاضر با بحران تقسیم و پخش عادلانه آوارگان در بین کشورهای اتحادیه اروپا مواجه هستیم و رقابت برای رفتن به آلمان یک مشکل محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N944328