حکم بازداشت رئیس جمهوری گواتمالا صادر شد

در پی رای قاطع پارلمان گواتمالا به سلب مصونیت قضایی از رئیس جمهور و دستور ممنوعیت خروج وی از کشور، یکی از قضات پایتخت با درخواست دادستانی جهت صدور حکم بازداشت برای اوتو پرز مولینا، رئیس جمهوری گواتمالا موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رای پارلمان در مورد سلب مصونیت قضایی از رئیس جمهوری در حالی صادر شد که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تظاهرات در اعتراض به فساد در تشکیلات دولتی و درخواست کناره گیری اوتو پرز برای چند ماه ادامه داشت. در جریان رای‌گیری در پارلمان، بسیاری از نمایندگان وابسته به حزب رئیس جمهوری با سلب مصونیت از او مخالفت نکردند.

شامگاه گذشته، دادستان کل گواتمالا در حساب توئیتر خود خبر داد که در حکم بازداشت رئیس جمهوری، اتهام "ارتباط‌های غیرقانونی" و تخلف گمرکی هم گنجانده شده است.

با اینهمه، معلوم نیست که حکم بازداشت چه زمانی به اجرا گذاشته خواهد شد به خصوص اینکه در گواتمالا، احکام قضایی طی ساعات اداری اجرا می‌شود.

پیشتر، دفتر دادستانی پایتخت نسبت به امکان فرار اوتو پرز از کشور ابراز نگرانی کرده بود و حکم بازداشت به منظور جلوگیری از این اقدام و اطمینان از حضور وی برای پیگرد قانونی صادر شده است. پس از رای پارلمان، وکیل پرز گفته بود که موکل او خود را بی‌گناه می‌داند و قصد خروج از کشور را ندارد. خبر سلب مصونیت از رئیس جمهوری با استقبال تظاهرکنندگان مخالف مواجه شد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری گواتمالا اواخر سال جاری میلادی برگزار شود و اوتو پرز تا ماه ژانویه سال آینده و آغاز به کار رئیس جمهوری جدید در سمت خود باقی خواهد ماند. طبق قانون اساسی این کشور، وی حق نامزدی دوباره در این انتخابات را ندارد.

اوتو پرز مولینا، ۶۴ ساله و ژنرال بازنشسته ارتش، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۱ به این سمت انتخاب شد و دوره ریاست جمهوری خود را از ابتدای سال ۲۰۱۲ آغاز کرد.

در سال‌های قبل و همچنین چند سال اخیر، مولینا با اتهامات مربوط به نقض گسترده حقوق بشر هنگام خدمت در ارتش و در دوره حکومت دیکتاتوری از جمله مشارکت در عملیات نظامی منجر به کشتار هزاران تن از اعضای قوم مایا و ناپدیدشدن و قتل برخی مخالفان دولت مواجه بود. وی در راس حزب راستگرای "میهندوستان" و با وعده مبارزه با فساد به سمت ریاست جمهوری انتخاب شد اما از همان ابتدا، با اتهام فساد مالی و اداری و ضعف مدیریت و تظاهرات پیگیر مخالفان مواجه بود.

کشور گواتمالا در آمریکای مرکزی و در سواحل اقیانوس آرام واقع شده و پانزده میلیون جمعیت دارد. جمعیت گواتمالا را که اکثرا مسیحی کاتولیک هستند گروه‌های قومی گوناگون تشکیل می دهند. پایتخت این کشور گواتمالا سیتی نام دارد.

این کشور از اوایل دهه ۱۹۵۰ تا اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی گرفتار جنگ داخلی بین گروه‌های چپگرا و ارتش بود که سرانجام با توافقنامه صلح در سال ۱۹۹۶ پایان یافت. در دهه ۱۹۸۰، دموکراسی به این کشور بازگشت اما دولت‌ها در زمینه ریشه کنی فساد موفقیت چندانی نداشته‌اند.

گواتمالا با درآمد سرانه کمتر از ۴۰۰۰ دلار از کشورهای توسعه نیافته جهان و از فقیرترین کشورهای آمریکای لاتین است.

انتهای پیام

کد N944278