واشنگتن: روابط عربستان سعودی و عراق بهبود یافته است

معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در امور روابط استراتژیک به خبرنگاران گفت: روابط عربستان سعودی با عراق به طور چشمگیری بهبود یافته و این امر به تلاش‌های منطقه‌ای برای مبارزه با داعش کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بن رودرز، معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در امور روابط استراتژیک گفت: سال‌ها روابط عربستان سعودی با دولت نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق در بغداد سرد بود. از زمان روی کار آمدن حیدر العبادی، نخست وزیر کنونی عراق شاهد مشارکت بیشتر بین عربستان سعودی و دولت عراق بوده‌ایم.

این بیانیه پیش از آن منتشر شد که قرار است سلمان بن عبدالعزیز نخستین سفر خود را به عنوان پادشاه عربستان سعودی به واشنگتن صورت دهد.

رودرز گفت: دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از بهبود روابط عربستان سعودی و عراق استقبال می‌کند. ما معتقدیم این مسال سازنده است. این امر بیانگر حمایت از اتحاد عراق و تلاش‌ها برای بازگرداندن ثبات به این کشور است.

وی افزود: آمریکا می‌خواهد عربستان سعودی نفوذ خود را افزایش داده و از تلاش‌های مشترک برای مبارزه با داعش در عراق حمایت کند.

رودرز ادامه داد: عربستان سعودی روابط مهمی در عراق دارد و می‌تواند از تلاش‌های کنونی علیه داعش حمایت کند. نقش عربستان سعودی می‌تواند در همکاری با قبایل سنی عرب در استان الانبار عراق موثر و سازنده باشد. من معتقدم عربستان سعودی می‌تواند در برقراری همکاری بین جوامع مختلف عربی نقش سازنده‌ای داشته باشد.

انتهای پیام

کد N944213