آیت‌الله نوری‌همدانی:

تفرقه، بدترین ضربه‌ها را بر پیکره اسلام وارد کرده است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني,ایران و آذربایجان

آیت‌الله نوری‌همدانی در جریان سفر به کشور جمهوری آذربایجان وارد شهرهای شماخی و گنجه شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید ضمن دیدار با مسئولان محلی، از مسجد تاریخی جمعه شماخی بازدید و در جمع مسلمانان شیعه و سنی این منطقه اظهار کرد: وحدت و همدلی مسلمانان ضرورت اصلی و لازم برای پیشرفت جوامع اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: تفرقه میان امت اسلامی در طول تاریخ نه تنها هیچ سودی به حال مسلمانان نداشته است، بلکه بدترین ضربه‌ها را بر پیکره اسلام وارد کرده است، بنابراین بایستی با وحدت، انسجام و یکدلی اسلام ناب و حقیقی را به جهانیان معرفی کنیم.

همچنین حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد، نماینده مقام معظم رهبری در جمهوری آذربایجان به ارایه گزارشی از فعالیت‌های این دفتر در راستای وحدت و همگرایی مسلمانان و شیعیان ایران و آذربایجان پرداخت و گفت: آموزه‌های نبوی و قرآنی همواره بر وحدت امت اسلامی برای تعالی جوامع تأکید داشته و دارد.

الله شکور پاشازاده، رئیس مرکز دینی مسلمانان منطقه قفقاز نیز در سخنانی با تقدیر از حضور آیت‌الله نوری‌همدانی در کشور جمهوری آذربایجان گفت: حضور علما و مراجع عظام تقلید در جمع مسلمانان منطقه قفقاز مایه بسی خرسندی و امید است.

بنا بر این گزارش، مسجد تاریخی جمعه شماخی که یکی از قدیمی‌ترین مسجد حوزه قفقاز جنوبی با قدمت بیش از 1200 ساله به شمار می‌رود، در زمان خالد بن ولید در سال 743 بنا نهاده شده است.

این مسجد در زلزله‌های 1859 و 1902 میلادی و همچنین حمله بلشویک و ارامنه در سال 1918 آسیب دیده بود که طی سال‌های گذشته از سوی دولت جمهوری آذربایجان بازسازی شده است.

انتهای پیام

کد N943977