در مصاحبه با تلویزیون ملی الجزایر

ظریف: ایران آماده است با همه همسایگانش برای آینده بهتر تلاش کند

ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که راه‌حل نظامی برای هیچ یک از مشکلات منطقه وجود ندارد، گفت: امیدواریم همه تلاش کنند مشکلات از طریق گفت‌وگو حل و فصل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد ظریف که در الجزایر به‌سر می‌برد، در مصاحبه با تلویزیون ملی الجزایر افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران تشویق گفت‌وگو و مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه است و معتقدیم همه دوستان ما باید همین سیاست را داشته باشند.

او تاکید کرد: آینده را ما می‌سازیم، بنابر این اگر براساس همکاری، هم‌فکری و اقدام مشترک به آینده نگاه کنیم، می‌توانیم آینده بهتری بسازیم اما اگر در جهت تقابل و ناامنی بیندیشیم کمک به افراط گرایی و تروریسم است و آینده خوبی نخواهیم داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است با همه همسایگان برای آینده بهتر تلاش کند و امیدواریم همسایگان ما نیز این‌گونه فکر کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ظریف با اشاره به موضوع هسته‌ای گفت: توافق هسته‌ای یک پیروزی برای دیپلماسی و کل منطقه و جهان اسلام است، چون نشان دادیم کشورهای غربی با گفت‌وگو می‌توانند با کشورهای منطقه به توافق برسند و نه با تحمیل و فشار.

وی افزود: این توافق یک درس برای دیپلماسی ایجاد کرد و امیدواریم برادران ما در منطقه از این موقعیت استفاده بهینه کنند.

ظریف گفت: آماده همکاری با همه کشورهای همسایه برای بهره‌برداری از این وضعیت جدید هستیم.

وزیر امور خارجه افزود: مردم ایران از این توافق استفاده می‌کنند اما به همان اندازه کشورهای منطقه می‌توانند از آن استفاده کنند.

او: این توافق‌نامه علیه هیچ یک از کشورهای همسایه ما نیست بلکه به نفع همه است.

وی روابط ایران و الجزایر را بسیار قدیمی، محکم و دوستانه توصیف کرد و افزود: در مشکلات منطقه‌یی مانند لیبی، سوریه و یمن نیاز است که برای مشورت بین دولت‌های دوست گفت‌وگوهای مشترکی صورت گیرد.

وزیر امور خارجه گفت: امیدواریم برای حل مشکلات منطقه در رایزنی‌های منطقه‌یی اقدامات عملی و مشترک داشته باشیم.

ظریف افزود: نقش الجزایر را به عنوان یک دولت مهم و دارای مواضع اصولی و جدی در منطقه و خاورمیانه مانند سوریه و یمن بسیار مفید و مناسب می‌بینیم و امیدواریم با همکاری با الجزایر به راه‌حل‌های خوبی در منطقه برسیم.

وی هم‌چنین افزود: ایران و الجزایر برای گسترش صادرات غیرنفتی و خروج از تمرکز بر اقتصاد نفتی سیاست‌های مشابهی دارند.

ظریف گفت: کشورهای در حال توسعه باید اقتصاد خود را طوری برنامه‌ریزی کنند که با تحرکات بین‌المللی دچار ناملایمات شدید نشوند.

او با بیان این که ما در ایران به همین خاطر سیاست اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم، افزود: الجزایر هم سیاست‌های مشابهی را دنبال می‌کند.

انتهای پیام
کد N943745